EKOLOJİK TARIMDA ULUSLARARASI STANDARTLAR

BioFach'ın hemen ardından aynı mekanda başlayan IFOAM'ın (Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu) düzenlediği ekolojik garanti sistemleri konusunda Ekojojik Tarımda Uluslararası Standartların belirlenmesiyle ilgili bir konferans gerçekleşti. Konferansta çok sayıda ülkeden ekolojik tarımla ilgili kuruluşlar, inisiyatifler ve resmi kurumlardan yaklaşık 300 katılımcı yer aldı. Konferans, IFOAM, FAO (Birleşmiş Milletler'in Gıda ve Tarım Organizasyonu) ve UNCTAD (Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı) işbirliğiyle düzenlendi.

Türkiye'den Buğday'ın katıldığı konferansta 22 ülkeden devlet temsilcileri yer aldı. Şu anda 32 ülkede ekolojik tarım yönetmeliği yürürlükte, 24 ülke de yönetmeliğe geçiş için hazırlık aşamasında. Türkiye de ekolojik tarım yönetmeliğinin yürürlükte olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemizde uygulanan ekolojik tarım yönetmeliği Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 1992 yılında ?2092/91 Avrupa Birliği Tarım Yönetmeliği?nden alınarak uyarlandı. Önümüzdeki dönemde sürekli yenilenen bu standartla ülkemizdeki yönetmeliğin uyumlu hale getirilmesi bekleniyor.

Bölgesel farklılıklar ve uluslararası ticaret ağı, standartların belirlenmesini zorlayan konular. Ekolojik pazara hakim olan üreticilerin ve pazarlamacıların karşısında küçük yerel üreticilerin durumu da konferansta tartışılan konular arasındaydı. Buğday, ?Gelişmekte olan ülkelerde küçük üreticilerin karşısındaki engeller? ve ?Gelişmekte olan ülkelerde yönetmelik ve sertifikasyon düzenlemelerinin uygulanması? başlıklı iki çalışma grubunda yer aldı. Ekolojik üretim sürdürülebilir çevre, çevre ve insan sağlığı gibi konular gözetilerek iyi niyet ve ideallerle girilen bir alan olsa da bugün büyük bir pazar haline geldi. Buğday katıldığı atölye çalışmalarında bu durumun veri kabul edilerek ekolojik üretim tartışmalarına sosyal ve ahlaki boyut katılmadan yol alınamayacağını savundu. Konferansta çeşitli ülkelerden katılımcılar birçok öneride bulundu, fakat Eva Mattson'ın "Herkes yazamaz ama bir yol bulup herkesin standartların oluşturulmasıyla ilgili fikrini almamız gerekiyor" sözleri durumun belirlenmesi açısından önemliydi. Telefon ve internete erişim hakkının herkes tarafından eşit kullanılamamasının yol açtığı dijital bölünme, standartların belirlenmesi konusunda aşılması gereken önemli sorunlardan biri olarak ortaya çıktı.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN