ERKEK CİLDİ DE BAKIM İSTER

Kısa bir süre öncesine kadar, erkekler kozmetik ürünlerine alaycı bir gülümseme ile bakarlardı. Ancak gelişen teknolojiye paralel olarak, değişen sosyal yapılanma kozmetiklerin erkekler için de önem kazanmasını sağladı. Günümüz estetik anlayışında, kadının olduğu kadar erkeğin de bakımlı olmasına gittikçe daha çok dikkat ediliyor. Cilt bakımından tutun, saç bakımına kadar her tür güzellik bakımı erkekler arasında da hızla yayılmaya başladı. Kozmetik sanayii her geçen gün yeni bir ürünle çıkıyor karşımıza. Sabun ve şampuan gibi, beşikten itibaren kullandığımız mamuller ise uzun bir kozmetik listesinin sadece küçük birer maddesini oluşturuyor.

Hemen tüm kozmetisyenlerce kabul edilen ortak görüş ise, erkek cildinin kadınlara nazaran daha zengin ve kalın olduğu. Bu, daha geç, ancak çok daha derin bir cilt yaşlanması anlamına geliyor. Tabii bunda dış etkenlerin rolü çok büyük. Bunların başında güneş ışınları; UVA ve UVB geliyor. Ozon tabakasının incelmesi, stres ve çok hızlı çalışma temposu günümüz insanını yıpratan ve yaşlanma belirtilerine yol açan diğer etkenler arasında.

Bebek'te, kadınların yanı sıra haftanın belirli günlerinde erkeklere de cilt ve saç bakımı yapan bir salondayız. Bizi Romen uzman Ludmila Sissoko karşılıyor. Serince bir koridoru geçtikten sonra pembe rengin hakim olduğu küçük bir odaya giriyoruz. Birkaç yıldır Türkiye'de yaşayan uzman, Romanya'da biyokimya profesörü olduktan sonra iki yıl Fransa'da kozmetik üzerine eğitim görmüş ve uzun bir süre Afrika Ginesi?nde bitkilerle ilgili araştırmalarda bulunmuş. Benimsediği temel prensip, kesinlikle doğal bitkileri içeren bir tedavi yöntemi uygulamak. Profesör, kullandığı tüm ürünleri kendisi hazırlıyor ve yine kendi geliştirdiği yöntemlerle cilde tatbik ediyor. Kısa bir sohbetten sonra asıl konumuza geliyoruz ve kendisine ülkemizde henüz yeni olan erkek cilt bakımı hakkında sorular yöneltiyoruz.

"Öncelikle şunu belirteyim ki; bazı temel yapılar dışında erkek cildi kadın cildinden oldukça farklıdır. Bu farklılıklar genelde buluğ çağından itibaren ortaya çıkar. Erkeklik hormonları (androjen) ciltteki sebumun (cilt yağı) üretilmesinden ve kıllanmanın erkeklerde daha fazla oluşmasından sorumludur. Traş cilt yüzeyini devamlı olarak tahriş eder. Bu tahriş ciltte aşırı nem kaybına yol açar. Erkekler, gençliklerinde ciltlerinin çok parlak yani yağlı olmasından şikayet ederler. Bu durumda cilt su tutamaz ve gitgide yanmalar, kızarıklık, siyah noktalar, lekeler ve kuperos (yaygal toz kızarıklığı) görülür. İşte tüm bu nedenlerden ötürü, erkekler için ayrı cilt bakımı uygulaması gerekir. Yanlış seçilen. kalitesiz şampuanlar, aşırı alınan alkol ve sigara, saçların baş düşmanıdır. Şampuan seçiminde Ph düzeyi 5.5 olanlar tercih edilmelidir.?

 

Prof. Sissoko kullandığı karışımları yüz kaslarının yapısına göre cilde sürüyor.

 

Tedavide şifalı otlardan oluşmuş karışımlar kulllanılıyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN