EVLİYA ÇELEBİ?Yİ BÜYÜLEYEN YER

"Dünyada ve Anadolu'da birçok kaplıcayı gezdim, gördüm ama; Eynal Kaplıcası gibisini görmedim. Böylesi yeryüzünde yoktur." Ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi böyle tarif ediyor Eynal Kaplıcalarını. Kütahya'nın, tarihi M.Ö. 2000 yılma kadar uzanan etrafı yemyeşil ormanlarla çevrili ilçesi Simav'a 5 kilometre uzaklıktaki Eynal Kaplıcaları, 3 bin yıldır şifa dağıtıyor.

 

Eynal Kaplıcaları, içerdiği kalsiyum, sodyum, bio karbonat, sülfat, metoborikasit, florür, bromür element ve mineralleriyle "yerden fışkıran sağlık" özelliği taşıyor. Sıcaklığı 97 ile 162 santigrat derece arasında değişen kaplıca suyu, romatizma ve siyatik başta olmak üzere, kırık, çıkık, kireçlenme, cilt ve deri hastalıkları, cinsel rahatsızlıklar, ruhen ve bedenen görülen yorgunluklar, nevrit, nevralji, böbrek taşlarının dökülmesi gibi pek çok rahatsızlığı ortadan kaldırıyor.

Simav'da Eynal Kaplıcaları'nda 725 metre derinlikten çıkan 162 santigrat derece sıcak su, jeotermal ısıtmada da kullanılıyor. Eynal Kaplıcaları'nda termal oteller, moteller, hamamlar, yüzme havuzları, spor tesisleri bulunduğu gibi Türkiye'nin ilk "termal aquapark"ı da yer alıyor. "Turizm Merkezi" belgesi bulunan nadir yerlerden biri olan Eynal Kaplıcaları'nda bulunan toplam 700 yatak kapasiteli 2 otel ve 125 adet apart motel, sağlık turizmine hizmet veriyor. Tesiste, hastaların ve beraberinde gelen başta çocuklar olmak üzere sıkılmamaları için her şey düşünülmüş durumda. Çim futbol sahası, voleybol ve basketbol sahaları, masa tenisi ve bilardo imkanına sahip olan tesiste 4 bin metrekare alanda kurulan aquapark, büyük ilgi görüyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya gibi büyük kentlerden her yıl binlerce insan Simav Eynal Kaplıcaları'nda şifa arıyor. Kaplıca, yılın 12 ayı hizmet veriyor ve ortalama yüzde 98 doluluk oranıyla çalışıyor.

Her yıl 250 bin kişinin ziyaret ettiği Eynal Kaplıcaları?nın romatizmal ağrılarla siyatiğe kesin çözüm olduğu bilimsel çalışmalar sonucu da kanıtlanmış durumda. Termal su ayrıca kısırlığa karşı da "mucize" etkisi gösteriyor. Çocuk sahibi olmak umuduyla tesise gelen binlerce kişinin bu hayallerine kavuştuğu biliniyor. Uzmanlar, Eynal Kaplıcaları'ndaki su üreme kanallarını açarak hamile kalmayı kolaylaştırıyor.

 

Gediz Ilıcaları

Dört yanı ormanlarla çevrili, denizden 940 metre yükseklikteki doğa harikası kaplıca, 40-80 derece, kimyasal açıdan sülfatlı, bikarbonatlı, sodyumlu, magnezyumlu ve bol miktarda metaborik asit bulunan jeotermal su kaynaklarına sahiptir. Bakanlar Kurulu kararıyla 1987 yılında Termal Turizm Merkezi ilan edilen Ilıca Kaplıcası, romatizmal hastalıklara, böbrek ve idrar yolları hastalıklarına, mide ve bağırsak hastalıklarına, eklem ve kireçlenme hastalıklarına şifa kaynağıdır. Gediz Belediyesi tarafından işletilen ve 12 ay hizmet veren Ilıca Kaplıcası, Gediz'e 18 kilometre mesafede, Gediz-Simav karayolu üzerinde bulunuyor.

 

Muratdağı Kaplıcaları

Bakanlar Kurulu kararınca Termal Turizm Merkezi ilan edilen Muratdağı Kaplıcası, sıcak ve soğuk suyu bünyesinde barındıran nadir yerler arasında bulunuyor. Banyo ve içme kürleri için son derece elverişli olan kaplıca, romatizma, deri, kadın hastalıkları, sinir ve kas yorgunluğu, sinir hastalıkları (nevralji), eklem ve kireçlenme rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Belediye tarafından işletilen tesisler, yaz sezonunda villa ve kamping tipi konaklama ve sosyal tesisleriyle hizmet veriyor, ilçe merkezine 35 kilometre mesafedeki Muratdağı Kaplıcası'na rahatlıkla ulaşılabilinir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN