FELDENKRAIS METODU

'Asgari çaba ve azami verimlilikle hareket etmek üzere düzenlenmiş bir beden...'

İşte Moshe Feldenkrais'ın (1904-1984), insanlara nasıl hareket ettiklerini ve hareket tarzlarını iyileştirmek için yapmaları gerekenleri öğreten metotları geliştirmekteki amacı buydu. Mühendislik ve uygulamalı fizik eğitimi almış olan Feldenkrais, vücut makinesini düzgün çalıştırmayı pratik bir bilim adamı yaklaşımı ile inceledi.

 

Vardığı kanaate göre, çocuklukta veya daha sonra, insan beyni hareketlerin nasıl yapılması gerektiği hakkında bir imge ve biçim oluşturuyor ve vücut hareket halindeyken bu imgeye göre davranıyordu. Bu teorisini daha da ileriye götürerek, bazı hareketler söz konusu olduğunda, beyindeki imgenin hiç de ideal olmadığını, hatta beyin komutları yüzünden zamanla bedenin yaptığı hareketler sonucu sancı ve arazlara neden olduğunu düşündü.

Feldenkrais metodu öğretisi, beyinde yeni ve daha verimli hareket şemaları oluşturmayı hedefler. İki teknik geliştirilmiştir: HAREKET EDEREK FARKINDALIK, insanlara alışmış oldukları hareket biçimlerinin farkına varmayı ve yeni olasılıkları anlamalarını derslerde öğretmeyi hedefler. İŞLEVSEL BÜTÜNLEME, hafif manipülasyon ile birebir esasında öğretmeyi amaçlar.

Bu metotta amaç; hem sinir sistemine hem bilince hitap ederek, hareket yoluyla kişileri kalıpsal ve çoğu kez fiziksel görünen alışkanlıklarından uzaklaştırmak ve doğasına daha uygun davranma imkanı sağlamaktır. Doğallık daha rahat olup, daha az çaba gerektirir. Düşünme tarzı ve algılama zenginleşir, akıl ve kelimelerle anlamak yerine, bedenin kendini anlaması ve zihinle buluşup birleşmesi sağlanır.

Kime Yararlı Olabilir?

Hareket dersleri sınıflarına katılmanın, sık sık tekrarlayan adale ve eklem ağrıları çekenlere yararlı olduğu gözlemlenir. Bu dersler, duruş bozukluklarını gidermeye, dolayısıyla nefes alış ve kan dolaşımını iyileştirmeye yöneliktir. Verimli kas kullanımını öğrenmenin, atletler, dans edenler ve yaşamları çok hareket etmeyi gerektiren herkesin yaralanma olasılığını azalttığı bilinmektedir.

Yetkili bir uzmanla yapılan İşlevsel Bütünleme dersinin amacı ise, inme inmiş, beyin felci geçirmiş, belkemiği arızalanmış hastalarda hareket kontrolü sağlamaya yardımcı olmaktır. Artirit, kronik bel fıtığı ve adale hasarlarında çok yararlı olan bir öğretidir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN