FELDENKRAIS METODU

"Hareket hayattır... hareketlerinizin kalitesini artırmak,

hayatınızın kalitesini arttırmak demek."

Moshe Feldenkrais

Kronik ağrılar veya gerginlik yaşamınızın istemediğiniz bir parçası ise veya yaptığınız bir işi veya sporu geliştirmek istiyorsanız Feldenkrais size uygun bir yöntem. Hareket alışkanlıklarınızın farkına varmanızı sağlayarak ve yeni stratejileri göstererek Feldenkrais Metodu doğanıza daha uygun ve daha rahat bir şekilde hareket etmenize yardımcı oluyor.

Yaşınız ne olursa olsun, hareketlerinizde kısıtlamalar olsa da olmasa da bu yöntemden faydalanabilirsiniz.

Hareket ederken bir zamanlar yaşadığınız o zevk, doğallık ve rahatlığa ulaşmak elinizde. Bir Feldenkrais dersinin sonunda kendinizi daha hafif hissedebilirsiniz, boyunuz uzamış gibi gelebilir ye da ayaklarınız yere daha sağlam basıyor olabilir.

Bir fizikçi ve mühendis olan Moshe Feldenkrais 1942 yılında dizini sakatladı. Ameliyat olmak yerine anatomi, nöroloji, biyomekanik, ve doğu yaşam sanatını ve felsefelerini inceleyip kendi bedenini laboratuvar olarak kullandı ve eskisi gibi yürümeyi öğrenmeyi başardı. Bunun üzerinde bugün Feldenkrais Metodu olarak bilinen yöntemi geliştirdi.

Yumuşak hareketlerden oluşan iki değişik çalışma yöntemi var: Hareket Yoluyla Farkındalık adı verilen grup çalışması ve teke tek yapılan İşlevsel Bütünleşme adlı yöntem. Bu iki tür çalışma hem bilincimize hem de sinir sistemimize hitap ediyor. Beyinde kalıplaşmış hareket ve davranış şekillerinden farklı alternatiflerinin olabileceğini öğretiyor. Böylelikle yeni algılama ve hareket etme imkanları öğrenmemizi sağlıyor.

Hareket Yoluyla Farkındalık dersleri sırasında, öğretmen sözlü komutlar vererek öğrencilerden belli hareketleri yapmalarını istiyor. Burada kullanılan yöntem aslında bebeklerin emeklemeyi, yürümeyi, konuşmayı öğrenirken doğal olarak kullandığı yöntemin aynısı. Bu basit hareketler küçük, yumuşak, az güç harcanarak ve yavaş yapılan hareketler.

Bu hareket serileri insan bedeninin hareket kalıpları üzerinde yıllarca süren araştırmalar sonucu yaratılmış ve istenilen doğrultudaki değişikleri ortaya koymak açısından başarısı kanıtlanmış seriler. Binden fazla farklı seri var.

Hareket Yoluyla Farkındalık çalışmalarının prensip olarak "tai chi" ya da "yoga" gibi doğu yöntemlerine benzer yanları var, ancak hareketler bir doğruya ulaşmak için yapılmak yerine öğrenciler kendi hareketlerini dinleyerek öğreniyorlar ve kendi doğrularını keşfediyorlar.

İşlevsel Bütünleşme dersleri de aynı prensiplere dayanıyor. Burada öğretmen ellerini kullanarak, giyinik olarak masaj masasına benzer bir masada yatan öğrenciye yumuşak ve küçük hareketler yaptırarak bedenini ve dolayısı ile tüm benliğini daha iyi kullanmanın yollarını gösteriyor.

Bebekler ve yaşlı kişiler de dahil olmak üzere bedensel kapasitesi ne olursa olsun herkesin katılabileceği

Feldenkrais dersleri yaklaşık bir saat kadar sürmektedir.

FELDENKRAİS METODU:

· Stresten, gerginliklerden ve yorgunluktan kurtulmaya yardımcı olur.

· Günlük aktivitelerde doğal ve rahat hareketler sağlar.

· Ağrılardan ve hareket kısıtlamalarından kurtulmaya yardımcı olur.

· Spor, müzik, dans gibi değişik alanlarda performansı artırır.

· Kişisel gelişmeye katkıda bulunur.

· Yaşamdan zevk alma yetisini artırır.

· İçinde bulunduğunuz anı yaşamayı öğretir.

Beynin tümünü kullanma ve yaratıcılığı geliştirme amacı ile kullanılabilir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN