FENG SHUI

Sözlük anlamı 'Rüzgar ve Su' olan ve 'geomansi' olarak da bilinen Feng Shui, kısaca 'yerleştirme sanatı' olarak tanımlanır. İnsanların doğa ile uyum içinde yaşaması için en uygun mekanın seçilmesi ve düzenlenmesi olarak açıklanabilir. Uzakdoğu'da yüzyıllardır uygulanan Feng Shui, bir binanın yerinin seçimi, ev ya da işyerinin planı veya dekorasyonunda kullanılabilir.

Feng Shui'yi, 'kozmik enerjinin uygun şekli ve şartlarında kullanılması sanatı' olarak tanımlayanlar, çevresiyle uyum içinde yaşayan insanı çevreleyen pozitif enerjiyi kendi yararına kullanmaktır.

Eski Çin uygarlığında atalarının ruhlarının bir gün geri döneceğine inanan halk, mezar yerlerini belirlemek için Feng Shui uygulamıştır. Kristen M. Lagatree'nin Feng Shui adlı kitabına göre atalara bir saygı göstergesi olarak mezarlar en güzel, en gösterişli yerlerde seçiliyordu ve bu toplumda mezarlıklar, tapınaklar, köyler, kasabalar, evler, işyerleri toprağın enerjisiyle (chi) ahenkli olacak şekilde belirleniyordu.

Bu öğretinin bilinen en eski okulu Tang Hanedanlığı döneminde öğretim veren 'toprak şekli okulu'dur. Daha sonra yeni bilgiler eklenerek gelişimini sürdüren Feng Shui'nun günümüze kadar taşınmasında 'pusula okulu'nun payı büyüktür. Yönlerin, yaşamın pek çok alanını, kendilerine özgü şekillerde etkilediğini öğreten bu okul, doğal dünyayı insanın yararına kullanmayı amaçlar. Uzakdoğu kültüründeki bu iki okul dışında, ABD'de de Feng Shui öğretisini yayan bir okul bulunmaktadır. California'daki Berkeley Üniversitesi profesörlerinden Lin Yun'un kurduğu 'Siyah Şapka Okulu'nda, bir mekanın ya da odanın hangi bölümerinin önemli yaşam konularını simgelediğini belirleme işi, diğer okullardaki gibi pusula ile değil oda kapılarına göre yapılıyordu.

Rüzgar ve suyun, titreşimleri sonucunda dağları, vadileri, ovaları, nehirleri ve tüm yeryüzü topografyasını meydana getirdiğini düşünen ilk Feng Shui uygulayıcıları, evlerin ve köylerin nerelere, nasıl kurulması gerektiğini rüzgar ve suya bakarak belirliyorlardı. Nehir yatakları üzerine yapılan evler sıkça sel felaketlerine uğrarken, tepelere kurulan evler hem kötü doğa koşullarına hem de yağmacılara karşı, düzlüklere kurulmuş yerleşim yerlerine oranla daha iyi korunuyordu.

Batıda da giderek yaygınlaşan Feng Shui tezleri bilimsel olarak kanıtlanmış değildir, ancak günlük hayatta kullanılacak pek çok pratik teknik içeren bu öğreti, toplumların her kesimi tarafından kolaylıkla uygulanmaktadır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN