FİTOTERAPİ

Bitkilerin şifa gücünden yararlanmanın insanlık kadar eski olduğu bilinmektedir. 18.yüzyıla kadar Batıda uygulanan yegane tedavi yöntemi buydu. Dünya Sağlık Örgütü'nce açıklanan verilere göre günümüzde bitkilerle tedavi ilaç tedavisinden 3-4 misli fazla kullanılmaktadır. Tıp doktorları da bitki-bazlı ilaçlara ağırlık vermekteler.

İlkel kabileler, hala bitkiler ve şifa güçleri hakkında nesilden nesile aktarılan geleneksel bilgilerinden yararlanmaktadırlar. Eski medeniyetlerde, gıda ve ilaç ayrılmaz bir bütün oluşturmaktaydı ve birçok bitki tedavi nedeniyle yenilmekteydi. Örneğin, Mısır piramitlerini yapan işçi ordularına hergün belirli bir miktar sarmısak yedirilerek o zamanki hastalıklara karşı dirençli olmalarına çalışılırdı. Batı'daki bitkisel tedavi biliminin özü, herbiri fitoterapi uzmanı olan eski Mısır rahiplerine dayanır. M.Ö.1500 yılından kalma bir papirüs üzerinde yüzlerce tıbbi bitki listelenmiştir. Bunlardan çoğu, tarçın gibi, günümüzde de aynı amaçla kullanılmaktadır.

Eski Mısırlılar gibi, eski Romalılar ve Yunanlılar da bitkisel tedavi uygularlardı. Orduları o zaman bilinen dünyayı fethettikçe, askeri hekimleri de bilgi ve birikimlerini seyahatleri boyunca geliştirdiler. Örneğin, İngiltere'yi fetheden Roma orduları, biberiye ve adaçayı gibi birçok Akdeniz bitkisini de beraberlerinde getirdiler.

Her zaman bitkilerle tedaviye önem vermiş diğer iki kültür de Çin ve Hindistandır. Günümüze değin, bitkisel ilaçlar konusunda Çin'de bir sürü okul ve aktar mevcuttur. Hindistan'da ise bitkisel ilaçlar bütüncül Ayurveda tıp sisteminin ana bölümlerinden birini oluşturur. Avrupa'da ise, Ortaçağ ortalarına kadar manastırlarda el yazması kitaplarda bitkisel tedaviler üzerine yazılar hazırlanmıştır. Ayrıca tüm manastırların kendi bahçelerinde bu bitkiler yetiştirilerek yerli halkı ve rahipleri tedavi etmede kullanılmıştır.

Uluslararası Araştırma

Ekolojik konular ve doğal tedavi yöntemlerine artan ilgi, tüm dünyada bitkisel tedavinin desteklenmesine de zemin oluşturmaktadır. Tıbbi bitkiler konusunda bilimsel araştırmalar arttıkça, bu çalışmalara verilen isim de yenilendi. Yunancadan alınan phyton (bitki) ve therapeuein (tedavi) kelimelerinden oluşan "fitoterapi" kelimesi kullanılmaya başlandı.

Bitkisel tedavilerde uygulanan metod kişiye özeldir. Yani otomatik olarak reçeteler tekrarlanmaz, bireysel ihtiyaca göre tedavi uygulanır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN