GEBELİK REFLÜSÜ

Hamileliği sırasında midesinde veya göğüs kemiği arkasında yanma-ağrı hisseden hamilelere, ";çocuğun saçları çıkıyor"; veya ";çocuk saçlanıyor"; denir. Bu yakıştırmanın kaynağı bilinmiyor ama kesin olan çocuğumuzun saçlarının hiçbir suçu olmadığı! Aslında yanma ve ağrı hissinin sorumlusu ";gebelik reflüsü?. Gebelik reflüsü midedeki asidin yemek borusuna kaçması sonucu ortaya çıkar.

Gebelik reflüsü nedir?
Asit başta olmak üzere mide içeriğinin yemek borusuna kaçması sonucu göğüs kemiği arkasında, yukarı yükselen yanma ve/veya ağıza acı-ekşi su, yemeklerin gelmesi olarak tanımlayabiliriz. Gebelik dışı reflüde sık görülen ses sorunları, farenjit, öksürük gibi yandaş bulgulara gebelerde fazla rastlanmaz. Yakınmalar genellikle doğumla birlikte hemen kaybolur.

Neden gebelik reflüsu olur?
Mide içeriğinin yemek borusuna kaçması için, mideyi yemek borusundan ayıran kapağın iyi çalışmaması gerekir. Annenin büyüyen karnının artırdığı karın içi basıncının etkisiyle, mide içeriği mekanik olarak yukarı itilir. Yine gebelikte artan hormonlar yüzünden yemek borusu alt ucundaki kapak da açık kalmaya başlar.

Tanı nasıl konur?
Reflü tanısı sadece yakınmalarla konur. Endoskopi gerekmez. Sadece özel durumlarda endoskopi önerilir. Zaten bu işlemin bebeğe zararının olmadığı gösterildi.

Katlanmalı mı?
Pratik hekimlikte gebelik gidişinde hiç ilaç kullanılmaması eğilimi ağır basar. Anne adaylarımız da bunu (bazen gereğinden de fazla abartarak) kabullenirler. Fakat gebelik reflüsü kader ve katlanılması gereken bir hastalık değildir. Hamileliğin 3'uncü ayı bittikten sonra bebeğe zararsız tedaviler vardır. Etkili tedavilerin kullanılması anne adaylarımızın yasam kalitesini artırır.

İlaçlar bebek açısından güvenilir mi?
Tüm ilaçların doktora danışılması gerektiğini hep söyleriz (ve bu çoğu kere hastalar tarafından göz ardı edilir!) Fakat hamilelik sırasında kullanılacak ilaçların mutlaka hekiminiz tarafından verilmesi gerekir. Reflü tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar hamilelikte kullanılmaz. Örneğin omeprazol, nizatidin, mizoprostol gibi... Kullanılması güvenli ilaçların da yakınma şiddetine göre belli bir sırayla verilmesi öneriliyor.

İlaç dışında önerileriniz nedir?
Reflü yakınması bulunan hamilelerin aşağıda sıralanan yaşam tarzı değişikliklerini uygulamaları önerilir. Bazıları sadece bu tedbirlerle düzelirken bir kısmında ilaç gerekecektir. Reflü hastalığı hakkında daha fazla bilgi için www.gerd-turkey.org  gebelik reflusu için ise www.gebelikreflusu.org  sayfalarımıza bakabilirsiniz.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN