GENETİK DEĞİŞİM KORKUTUYOR

?İnsan sağlığı için tehdit unsuru haline gelen genetik değişikliğe uğratılmış canlılar ileride istenmeyen durumlara neden olabilir?

GENETİK olarak değişikliğe uğratılmış bitki ve hayvanların ileride istenmeyen problemlere yol açabileceği belirtildi. Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi yayımladığı raporda, genetik olarak değişikliğe uğratılmış bitki ve özellikle balık, kuş ve böcek gibi hayvanların vahşi hayata karışmaları durumunda istenmeyen sonuçların ortaya çıkabileceğini ifade etti. Bu canlıların doğal benzerlerinden daha hızlı üreyip, yaygınlaşabildiğini kaydeden uzmanlar, bunun sonucunda da doğal canlıların genetik hemcinsleriyle rekabet şansını kaybedeceklerini belirtti.

İnsan için tehdit

Uzmanları diğer bir kaygısı bu canlıların ürettikleri proteinlerin, insan sağlığı açısından bir tehdit oluşturması. Bu sağlık sorunlarının başında da alerjilerin geldiği vurgulandı. Bilim adamları birçok kişinin genetik olarak üretilmiş proteinlerin yan etkilerine son derece açık olduğunu ve bu yan etkilerin bilinmediğine dikkat çekti. Kaygılar yalnızca bunlar da değil. Bazı canlılar sağlayacakları gıda için değil, örneğin derilerin kalitesini arttırmak için genetik değişikliğe uğratılıyor.

Daha iri canlılar

Bilim adamları bu canlıların etlerinden gıda üretiminde kullanılmasının son derece yanlış olacağını söyledi. Diğer taraftan, genetik değişikliğe uğratılmış canlıların yavrularının normalden daha iri olması şimdiye kadar düşünülmemiş başka sorunların ortaya çıkmasına yol açtı. Bu örnek olarak da inek ve koyun yavrularının beklenmedik büyüklükleri nedeniyle sezaryenle doğumları gösterdi.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN