GINKGO ( mabet ağacı, fosil ağacı, Japon eriği )

Türkçe'de mabet ağacı, fosil ağacı, Japon eriği olarak bilinir. Ginkgo ağacının (Ginkgo biloba) yapraklarından elde edilir.

Ayurveda uzmanları bu bitkiyi uzun yaşam iksiri olarak lanse eder. Bugünlerde unutkanlık, kulak çınlaması, konsantrasyon kaybı, orta düzeyde seyreden bunama ve yükseklik korkusu gibi bilişsel sorunların tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca ciltte görülen leke şeklindeki dejenerasyon ve damar hastalıklarında da etkili olduğu ileri sürülüyor.

Farklı etkileri olan iki ayrı grup kimyevi madde içerir. Flavonoidler antioksidan olarak etki yaparken, ginkgolitler kanda pıhtılaşmayı önler. Yan etkileri kanama, mide bulantısı ve başağrısıdır. Bazı ilaçlarla olumsuz etkileşim yaratabilir.

Son günlerde yapılan bilimsel araştırmalar ginkgonun bellek kaybı, demans ve damar sertliğine olumlu etkilerinin olduğunu gösteriyor (Antioxidants & Redox Signalling, vol 1, p 4469).

Ayrıca belleği güçlendirdiği, konsantrasyonu artırdığı ve dikkati çoğalttığı da söyleniyor (Public Health Nutrition, vol 3, p 495).

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN