GÖKYÜZÜNDE HUZUR VE HEYECAN

Kapadokya'da balon turları olağanüstü güzellikte görsel bir şölen sunuyor. Bölgenin binlerce yılda değişmeyen doğal dokusu, 400 metre yükseklikte izleyenleri hayal alemine götürüyor.

İnsanoğlu eski çağlardan beri kuşlara ve uçmaya hep özenmiştir. Mitolojide uçan tanrılara, kanatlı meleklere sık sık rastlanmıştır.

Aslında kendi tarihimize baktığımızda Hazerfan Ahmet Çelebi, yaptığı kanatlarla uçarak otomobilin bile bulunmadığı bir dönemde o kadar özel olmayı başarabilmişti. Ama bunu anlatmaya çalışırken de kellesini zor kurtarmıştı.

İnsanın ayaklarının yerden kesildiği o anı ve yüzlerce metredeki hissedilen duyguyu ultra modern bir uçağın içinde dahi yaşaması mümkün değil.

Balonlarla seyahat etmek günümüzde dahi her kişiye kısmet olmamıştır. Balon yolculuğu yapanlar ya da daha iyi bir anlatımla bu şansı yakalayabilenler, her defasında yaşadıkları, heyecan, keyif ve huzuru dile getirirler.

Türkiye'de ise özel turların dışında, bu heyecanın yaşandığı tek yer Kapadokya'dır. Kapadokya'nın binlerce yıldan bu yana varolan doğal yapışım yüzlerce metre yukardan görmek insana görsel bir şölen sunuyor adeta.

Balonların en alçak seyir mesafesi ağaçların boyutu kadar olup, en yükseğe ulaştığı mesafe 4 bin metredir. Keyifli bir balon turu için ideal yükseklik ise 140 ? 150 metre arasında değişir.

Balonlarla seyahat ilk defa Montgolfier B kardeşlerin 200 yıl önce bulup denedikleri ve kullandıkları bir prensip sayesinde olmuştur. 1783 yılında Etienne ve Joseph kardeşler kağıttan bir küre kullanarak, altında bir platform düzenek yerleştirerek ve platforma güçlü bir mangal koyarak sıcak havanın yükselmesi prensibinden hareketle uçmayı sağlamışlar, ilk zamanlar sepetin içersine küçük hayvanlar koyarak uçuş denemelerim tamamlamışlar. Mangalın yanı sıra ıslak odun dumanını da denemişler. Ve yavaş yavaş da balon yolculuklarına çıkılmasında büyük bir rol oynamışlardır. Bunun en güzel örneklerini balonla dünya turlarına çıkan kişiler gerçekleştirmişlerdir.

İşte o zamandan bu yana balonla yolculuk geniş bir yelpazeye yayılmış ve günümüzde, kumaş bir malzemeden yapılan ve yere inildiğinde söndürülüp, toplanıp bir kara aracı ile daha sonraki kullanıma hazırlanması, bizlere teknolojinin gelmiş olduğu noktayı bir kez daha göstermekte. Balonlarla seyahat etmek için en uygun zaman sabahın erken saatleri ve akşam vaktidir. Günün bu saatlerinde rüzgar ve ısı daha azdır. Sabit hızla esen rüzgar, kontrolü sağlama açısından çok önem taşımaktadır. Balonların gövdesi yaklaşık 3 metrekare ölçüsündedir ve gövdesinin ağırlığı yaklaşık 95 kilodur. Sepetinin ağırlığı ise ortalama olarak 86 kiloyu bulur. Gövdesinde bulunan üç adet yakıt tüpünün toplam ağırlıkları da 88 kilo civarındadır. Balonun toplam kaldırma kuvveti ortalama olarak 750 kg.'dır. Yakıt olarak sıvı propan kullanılan balonların içindeki sıcaklık 100-250 F civarındadır.

Balonlarda irtifayı göstermek için altimetre, tırmanma açışım göstermek için variometre, iç sıcaklığını göstermek için ise pyrometre kullanılmaktadır. Balonla yolculuk sırasında yolcular rüzgar akımını hissetmezler, ama balonun ateşlenmesi sırasında yüksek bir gürültü duyulmaktadır.

Balonla seyahat için ideal zaman sabahın ilk ışıkları ile başlıyor ve bir saat uçuyorsunuz. Hava sıcaklığı yükseldikçe tehlike ortaya çıkıyor.Bu durumda sizi bekleyen tehlike ise, bir sıcak hava akımına kapılıp gökyüzüne doğru durmaksızın yükselmek. Ama bu güne kadar böylesi bir olumsuzluk bölgede hiç yaşanmamış. Bu nedenle midir bilinmez, balonla uçuşunuz bitip güvenli ve yumuşak bir inişle karaya ayak bastığınız an soğutulmuş şampanya kadehleri ile karşılanıyorsunuz. Ve tabii balonla uçuş yaptığınıza dair bir sertifika da sizi bekliyor.

Dümen yerine havayı kullanmak balonlarda, bilinen anlamda bir dümen düzeneği bulunmuyor. Pilot, balonu sadece aşağı ve yukarı hareket ettirebiliyor. Bundan sonrası turun düzenlendiği alan içerisindeki hava akımlarına kalıyor.Usta bir pilot hava akımları ile balonu sağa ya da sola yönlendirebiliyor. Bölgede faaliyet gösteren balon pilotları konularında oldukça ustalar. Bazı turlarda pilotların, iyice alçalarak yolcularına meyve toplattırdıkları bile anlatılıyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN