GRİBİN ŞİFASI 'EV İLAÇLARI'

Son yıllarda dünyanın pek çok ülkesini etkisi altına alan, kış aylarının korkulu rüyası gribe karşı en etkili savunmanın, 'doğa kaynaklı ev ilaçları' ile yapılabileceği bildirildi. Aylık kültür dergisi 'Bütün Dünya' da bilim dergilerinden yapılan derlemeye göre, ev ilaçları, grip başta olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı çok etkili...

Hekimler, sıcak içeceklerin soğuk algınlığı ve gribin yol açtığı rahatsızlıkları azalttığını uzun süredir ifade ederken, Miami'deki Mount Sinai Tıp Merkezi'nin yaptığı araştırma, çok daha ilginç bir sonucu ortaya koydu. Araştırmalara başkanlık eden Dr. Fruce Krieger, tavuk çorbasının bütün diğer sıcak içeceklerden daha faydalı olduğunu açıkladı. Gribe yakalandığınızda içeceğiniz tavuk suyuna çorba, bir kase dolusu sıcacık şifa...

Gribin en büyük sıkıntılarından birisi de boğazdaki kuruma, kaşıntı ve ağrı... Gribin yol açtığı boğaz ağrısına karşı evde ilaç aramaya gerek yok. Günde dört-beş kez tuzlu, ılık suyla gargara yapılırsa, birçok boğaz pastilinden daha iyi geliyor.

'Doktorum evimde'

Paris Instute'de doğal bitkiler ve tarım üzerine ihtisas yapan Doktor Mehmet Göbelez de grip ve soğuk algınlığına karşı şifalı bitkileri tavsiye ediyor. Göbelez'in kaleme aldığı 'Sağlığımızda Şifalı Bitkiler' adlı kitaptaki bilgilere göre, kış aylarının bitmez derdi gribin şifası doğada.

Aktarlarda bulunan çuhaçiçeği; grip, öksürük, zatürree ve bronşite iyi geliyor. Migren ve baş ağrılarına da şifa olan bitkinin bir bardak suya bir tatlı kaşığı toz halinde kök olarak konulması, 15 dakika demlendikten sonra da iki yemek arasında günde üç bardak içilmesi öneriliyor.

Denizüzümü bitkisinin 'sak' adlı bölümü de bir bardak suya karıştırılarak içildiği takdirde gribin yanında saman nezlesi ve bronşite de iyi geliyor.

Yaprakları şifalı olan ebegömeci bitkisi ise gribe karşı birebir... Nezle, grip, öksürük ve bronşitin ilacı olan bitkinin çayı, kış günlerinde grip hastalığının en büyük düşmanı...

Solunum yolu rahatsızlıklarında etkili olan gelincik yaprakları da sıcak suya ufalanmış halde bir çay kaşığı konularak sabah akşam içiliyor.

Grip ve öksürüğün yanı sıra faranjit, larinjik, saman nezlesi ve rinite de iyi gelen bir başka bitki de sinirotu... Ufalanarak bir bardak sıcak suya karıştırılan ve sabah, öğle ve akşam yemeklerinin ardından içilen çay, bu rahatsızlıkların üstesinden geliyor.

Gribe bağlı nezleye iyi gelen sığır dilinin yaprak ve çiçekleri de 1 litre sıcak suya 40 gram konuluyor. Daha sonra 30 dakika süzülen bitki çayının günde 2-4 bardak içilmesi öneriliyor.

C vitamini deposu Kuşburnu

Ağrı kesicilerin de ana maddelerinden olan söğüt kabuğu, asetil salisilik asitin doğal hammaddesi... Söğüt kabuğu, ağrıları keserken ağacın yaprağı da gribin yol açtığı ateş nöbetlerinde, sırt ve eklem ağrılarında çok etkili... Söğüt yaprağının da bir bardak sıcak suya karıştılarak günde üç kez alınması tavsiye ediliyor.

Çok zengin bir C vitamini deposu olan kuşburnu ise her bakkalda, markette bulunabilecek bir şifa kaynağı... Bu bitkinin 100 gramında en iyi C vitamini kaynağı olarak bilinen limondan 20 kat daha fazla C vitamini bulunuyor. Gribal enfeksiyonlarda faydalı olan bitkinin marmelatı da yararlı...

Soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklarda bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek amacıyla kullanılan okaliptüs bitkisi de solunum yolları için çok yararlı... Grip, bronşit, sinüzit ve öksürüğün 'baş düşmanı' olan bitki de suya karıştırılarak kullanılıyor. Bu bitki, ağır gribal enfeksiyonlarda antibiyotikle birlikte kullanıldığında çok çabuk ve güçlü etki gösteriyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN