GÜNEŞLE DOST BESİN ÖNERİLERİ

Portakal suyu, karpuz, bezelye, domates ve havuçlu yeşil salata. Güneşin zararlarından korunmanız ve sağlıklı bir yanık ten için yemeniz gerekenlerden bazıları. Yediklerinize dikkat ederek hem soyulmadan ve kızarmadan bronzlaşmanız, hem de güneşin zararlı etkilerinden korunmanız pekala mümkün.

Upuzun bir kış mevsiminin ardından güneş, peşinde nicedir ertelenmiş tatil düşleriyle ortaya çıktı. Bütün bir yıl sıcacık kumsallarda uzanıp, denizin ve güneşin tadını çıkarma hayalleri kurdunuz. Hayallerinizi gerçekleştirirken sağlığınızı da ihmal etmemelisiniz. Yaz ve sağlık denince ilk akla gelen konu şüphesiz güneşteki UV ışınları ve metabolizma üzerindeki zararlı etkileri.. Tıp ve kozmetik alanlarında çalışan uzmanlar, en önemli sağlık kaynağımız olan güneşin zararlı etkilerini azaltmak için yaptıkları araştırmalarda ilginç bulgularla karşılaştılar. Bu araştırmalar, bazı besin gruplarının, cildimizin doğal savunma kalkanlarını güçlendirerek sağlıklı ve güzel bir bronzluğa sahip olmamıza yardım ettiklerini kanıtladılar.

Beslenme uzmanı Aşkın Yüksel'e göre, bu tür bir beslenme, sağlıklı bronzlaşmayı sağlamanın yanı sıra, hücrelerin enerjisini arttırıyor. Doğal korunma mekanizmalarını da güçlendirerek sağlığımız üzerinde de olumlu etkiler yapıyor. Cildimiz de, tüm organlarımız gibi beslenme konusunda oldukça seçici. Cildinizin ihtiyaçları doğrultusunda beslenmeye özen gösterirseniz, acı çekmeden, kolayca, sağlıklı bir bronzluğa sahip olmakla kalmayacak bronzluğunuzu soğuk kış günlerine de taşıyabileceksiniz.

Son zamanlarda özellikle Fransa'da yapılan araştırmalara göre uzmanlar; havuç, kayısı, kavun, turunçgiller gibi koyu renkli besinleri bol miktarda tüketmeyi öneriyor. Zira : betakarotenin, rengimizi koyulaştırıcı etkisi olduğu öne sürülüyor. Ayrıca yine araştırmaların sonuçlarına göre betakaroten içeren yiyecekler, cildin rengini sarartırken bir yandan da soyulmadan ve kızarmadan bronzlaşmayı sağlıyor.

Bronzlaşırken, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için de bolca sebze, kırmızı, sarı ve yeşil meyve tüketmeniz bir diğer öneri. Çünkü güneş çarpması, deri lekeleri, güneş alerjisi, cilt kanserleri son yıllarda en sık duyulan şikayetler arasında sayılabilir. Güneşin yaydığı UVA ışınları cilt hücrelerinin yapısını bozarak, dokuların esnekliğini kaybetmesine, dolayısıyla kırışıklıklara ve ciltte erken yaşlanmaya da sebep oluyor. UVB ışınları ise güneş yanığına yol açıyor. Dolayısıyla yaz boyu güneşin yoğun saldırısı altında kalan cildimizin bol suya, betakaroten ve likopen gibi karotenlere, E ve C vitaminlerine, selenyum ve magnezyum gibi minerallere olan ihtiyacı da artıyor tabii ki.

Bu maddelerin en önemli özellikleri antioksidan olmaları. Antioksidanlar, metabolizmanın doğal işlevi veya dış etkenler sonucu ortaya çıkan serbest radikallerle savaşıyorlar. Serbest radikallerin, yaşlanmadan, kansere kadar birçok sağlık sorununun ortaya çıkmasında rol oynadığını biliyoruz.

Cildimizin ihtiyaç duyduğu bu maddeleri neler yiyerek karşılayabiliriz dediğinizi duyar gibiyiz.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN