HALİÇ?E 27 TÜR BALIK GERİ DÖNDÜ

HANGİ BALIKLAR?

Haliç kirlenmeden önce balıkların yumurtlama alanıydı. Temizlenmesiyle yine balıkların üreme alanı olmaya başladı. Haliç'te Nisan 2002?de rastlanan balık türleri şunlar:

Ağ balığı, akdil, barbunya, gelincik, gümüş,ğöğebakan, hamsi, hani, horozbina,has kefal, iskorpit, istavrit,. üzgün balığı, kaya balığı, lekelidil, levrek, m.ceholo, m-auratus, mezgit, pisibalığı, sardalya, dil balığı, traklı, traklı çııçır, izmarit, çinekop.

ÇEVRE ÖDÜLÜ

Haliç Islah Projesi, 15 ülkeden 77 metropolün üye olduğu Metropolis Birliği'in 2002 Uluslararası Metropolis Çevre Ödülü'ne de layık görüldü. ÎSKÎ önümüzdeki yıl Kadıköy'deki Kurbalıdere'ye de el atıyor. 11 Eylül'den sonra atık suların Mühürdar'daki arıtma tesisinden geçirildikten sonra deşarj edileceğini belirten Prof. Dr. Eroğlu, "Kurbağlıdere'yi kesinlikle kurtaracağız" dedi.

Sistemli ve sabırlı çalışmalar sonucu, bir rüya yavaş yavaş gerçekleşiyor. Haliç, açık bir kanalizasyon olmaktan çıkıp insanca yaşama uygun bir doğa parçası haline geliyor. Kurtarma projeleri yaşama geçirilmeden önce Haliç'in tamamen bataklık halinde olduğunu hatırlatan ÎSKÎ Genel Müdürü Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Tabanı her yıl 10 santimetre çamurla kaplanıyordu. Su derinliği Sütlüce-Eyüp çizgisinden itibaren 0-0.5 metre arasında değişiyordu" dedi. Eroğlu, şunları söyledi:

"100 miligramda bulunan fekal koliform değerleri milyarlarla ifade ediliyordu. Artık atık su arıtılıp veriliyor. Ölçüm sonuçları da bunu kanıtlıyor. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri işletmeciliği Enstitüsü, ÎTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü ve TÜBÎTAK"ile birlikte izleme çalışmaları yapıyoruz. Çeşitli derinlik ve noktalardan su alınıp değerlendiriliyor. Haliç plaj değil ama suyunun temizliğiyle dünya standartları açısından normal kabul edilir değerlere ulaştı."

Veysel Eroğlu. Haliç'in Avrupa Birliği Mavi Bayrak'ın plaj sularında öngördüğü standarda da uygun hale geldiğini iddia etti. Dünya Sağlık Örgütü'nün standardını esas alan Mavi Bayrak'ın kriterlerine göre, Haliç'in suyunda bulunan fekal koliform (e.çoli) oranı, yüzmenin yasaklanmasını gerektiren değerlerin altında.

TAŞOCAĞI YEŞİLLENDİ

Haliç'ten çıkarılan 5 milyon metreküp çamurun Alibeyköy'deki eski bir taşocağına doldurulduğunu ve üstünün de yeşillendirildiğini anlatan Prof. Dr. Eroğlu, "özel bir makineyle çamuru tarayarak, iki kademeli pompayla İstanbul'un ruhu duymadan taşocağına bastık. Taşocağı da çirkin ve tehlikeliydi. Doldurup yeşillendirince, bir taşla iki kuş vurmuş olduk" dedi. Haliç'in temizlenmesiyle kıyısındaki çınlakların da değerlendiğim belirten Veysel Eroğlu, "Haliç, yakın zamanda sadece İstanbul?un değil, Türkiye'nin kültür, sanat, spor, dinlenme merkezi olacak" dedi.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN