HIÇKIRIK TUTMASI

Bilinen en uzun süreli hıçkırık tutma olayı Iowalı bir Amerikalı olan Charles Osborn'un başına gelmiştir. 1922 yılında bir domuzu keserken hıçkırık tutan Osborn'un atağı tam 60 yıl sürmüş ve tahminen 430 milyon defa hıçkırmıştır. Yine de, son derece normal bir yaşamı olmuş ve 1982'de, 88 yaşında vefat etmiştir. Neyse ki, bu tip uzun hıçkırık nöbetlerine çok ender rastlanır.

Hıçkırma, göğsü karından ayıran ve nefes alındığında göğsün genişlemesini sağlayan kuvvetli bir kas olan diyaframın spazm yapması ve bunun yanı sıra üst nefes borusunun (larinks) kapanması sonucu tekrar tekrar ani nefes alınmasıdır. Hıçkırık tutmasına çok dolu bir mide veya kalp etrafındaki zarın şişmesi gibi diyaframı rahatsız eden nedenler yol açar.

Eğer hıçkırık nöbetleri sık sık oluyorsa veya bir günden fazla sürüyorsa mutlaka bir doktora danışmakta yarar vardır.

Uzmanların Önerileri

Halk Hekimliği Geleneksel ve halk hekimliğine göre hıçkırığa birçok çare önerilir. Örneğin, derin nefes alın ve en az 10'a kadar nefesinizi tutarak sayın. Soğuk veya sıcak suyla birkaç dakika gargara yapın. Yavaş yavaş birkaç bardak soğuk su için. Hıçkırık tutan kişiye beklemediği anda sürpriz yapın; mesela aniden sırtına vurun veya ensesinin arkasından soğuk bir şey atın (buz veya bir anahtar olabilir) gibi.

Bitkisel Tıp Nane veya limonlu çay içmek spazmları azaltabilir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN