HİPNOTERAPİ

1962 yılında Ankara'da doğan Yalçın Taşdelen çeşitli alanlarda hipnoterapi uygulamaktadır. 1987'de Boğaziçi Universitesi Fizik bölümünden mezun oldu. Fizik master'ını MIU Amerika Birleşik Devletleri'nde yaptı. Bir süre birleşik alan teorileri üzerine doktora çalışmaları yaptı. Hipnoterapi eğitimini National Guild of Hypnotist, ABD'de aldı. Böylece 18 yıllık kişisel ilgi alanında ilerlettiği bilgi, araştırma deneyimlerini 1996 yılından beri diplomalı olarak uygulamaya başladı. Halen fizik, matematik öğretmenliği yapmakta ve eğitimde hipnozla ilgili çalışmalarına devam etmektedir.

Birçok insan hipnozun ne olduğunu ve hipnotize olan kimseye ne olduğunu merak eder. Hipnoz, aslında sanıldığı kadar gizemli birsey değildir. Hipnoz hergün yaşadığımız türden konsantrasyonun yoğunlaşmış bir şeklidir. Her hipnoz aslında insanın yardımcısıyla beraber kendi içine dönmesidir. Çünkü bütün süreç boyunca kontrol sizdedir. Bir çoğumuz hergün şu ya da bu şekilde hipnotize oluruz; iyi bir kitaba veya filme daldığımızda, arabayla eve otomatik pilottaymış gibi geçtiğimiz yolun farkına varmadan döndüğümüzde bir hipnoza gireriz.

Hipnozun bir amacı bilinçaltına ulaşmaktır. Bilinçaltı zihnimizin bir parçasıdır ve normalde farkında olduğumuz düzeyin altında daha derin bir düzeyde işler. Bilinçaltında zihinsel işlemler, bilinçli olarak farkına varmadan oluşur. Bilinçaltı bizim şartlanmamızdaki mantık, uzay ve zaman kavramlarıyla sınırlı değildir. Hipnozla kişi bilinç altının bilgeliğine ulaşabilir, her şeyi ve her zamanı hatırlayabilir, sorunlarına yaratıcı çözümler bulabilir, iyileşmeyi ve sorunları çözümlemeyi gerçekleştirebilir. Bilinç ve bilinçaltının ilişkisinde bilinçaltının daha baskın ve etkin rol aldığı her zaman hipnoz altındayız demektir.

Çoğu kimse tedaviye olanak sağlayacak derecede hipnotize edilebilir. Çoğu kimse hipnozun televizyonda, filmlerde ve sahne gösterilerinde yansıtılış şeklinden dolayı yanlış bilgi sahibi olmuştur. Hipnotize olduğu zaman kişi uykuya dalmaz, aksine hipnoz altındayken bilinciniz edindiğiniz her deneyimin farkındadır. Bilinçaltınızla derin bir temasta olmasına karşın zihniniz yorum yapabilir, eleştirebilir ve istediği şeyi sansür edebilir. Siz her zaman ne söylediğinizin farkında ve kontrolündesiniz. Hipnoza girildiğinde kişi şimdiki zamanı unutup kendini aniden başka bir yer ve zamanda bulmaz, bazıları yaşadıklarını bir film gibi izleyebilir, bazıları olayları aynen yaşayıp daha fazla duygusal tepki gösterebilir. Bazılarıysa görmek yerine yaşadığı olayları "hissederek" hatırlayabilir. Bazen koku alma ön planda olabilir.

Hipnoz sonrası kişi hipnoz sırasında deneyimlediği herşeyi hatırlayabilir. Hipnozdan çıkamamak sözkonusu değildir. Özetle, hipnoz, arzu edilen değişikliği bilinçaltınızın oluşturmasına izin vermenizi sağlayan bilimsel, doğal ve kanıtlanmış bir yoldur.

 

Hipnoz hakkında birkaç soru

Hipnoz kullanımı tıbbi kurumlarca onaylanmış mıdır? Evet. The British Medical Association 1955'de ve American Medical Association ise 1958'de tıbbi hipnozu onaylamıştır. Hipnoterapi tıbbi tedavi yerine geçmez. Tıbbi tedavi gerektiren durumlarda bir doktor tavsiyesi ve kontrol altında destekleyici yönde tedaviye yardımcı olur.

Hipnoz istenmeyen alışkanlıkları gidermekte etkili mi? Evet. Alışkanlığınızdan kurtulmayı kalıcı olarak ve içtenlikle istiyorsanız, hipnoz çok etkili bir araçtır. Örneğin aşırı yemek, sigara alışkanlığı, tırnak yeme alışkanlığı, sürekli endişe gibi bir çok konuda yardımcı olabilir.

Bir kaç seansın yeterli olacağını duydum. Doğru mu? Durumunuza göre değişir. Örneğin hipnozla neyi başarmak istiyorsunuz? Düzeltmek istediğiniz sorununuzu ne kadar süredir yaşıyorsunuz? Sorununuz ne kadar yoğun? Yılların yerleştirdiği alışkanlıkları bir iki seansta değiştirmek hemen hemen olanaksızdır. Sorunu etkili ve kalıcı bir şekilde çözümlemek için gerektiği kadar seans düzenlenir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN