HOLİSTİK AROMATERAPİ

Lale Sarsılmaz 1971?de Ankara'da doğdu. Çocukluğunun en güzel yıllarını bir sahil kasabasında rüzgarın şarkılarını dinleyerek, denizin dansını izleyerek, çam, ıhlamur ve ceviz ağaçlarının altında çiçeklerden bebekler, kolyeler, teçlar, boyalar ve parfümler yaparak geçirdi. 1988?de Ege Üniversitesi Eczacılık fakültesine girdi. 1992?de önlisans diplomasını da alarak okuldan ayrıldı. Bitkilerle tedaviler, yoga, meditasyon, doğal ve sağlıklı beslenme konularında uygulama ve araştırmalar yaparken 1994?te aromaterapi ile tanıştı. Üç sene boyunca özellikle bu konuda araştırmaya yöneldi. Ocak 1997?de Uluslararası Aromaterapi Federasyonu'na (İFA) bağlı bulunan 'London Scbool of Aromatherapy'de Aromateropi eğitimi almaya başladı. Nisan 1998?de Uzman Aromaterapist diplomasi alarak mezun oldu. Bodrum?da yaşayan Lale Sarsılmaz, konuyla ilgili çalışmalarını da burada sürdürdü. Sevgili Lale Sarsılmaz?ı geçtiğimiz sene kaybettik.

DOĞANIN İZİNDE - HOLİSTİK AROMATERAPİ

Ülkemizde aromateropi son zamanlarda terim olarak sıkça kullanılan ancak oldukça yeni bir kavram ve siz bu yazıda aromaterapi ile ilgili bilmek isteyebileceğiniz pek çok açıklayıcı bilgiyi bir arada bulabilirsiniz. Aromaterapi, kısaca tıbbi bitkilerden elde edilen tedavi edici etkileri saptanmış, uçucu yağların kontrollü olarak fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığın korunması ve güçlendirilmesi için çeşitli yöntemlerle uygulanmasıdır.

Holistik Aromoterapi, holistik prensiplere uygun olarak çalışır. Bu prensipler ilk olarak tıbbın babası Hipokrat tarafından uygulanmıştır. Yunanca kökeni ?Holos?tur. ?Bütün?, ?tek parça? anlamına gelir. Kişiyi sadece fiziki bir varlık olarak düşünmez, sahip olduklarından ve çevresinden ayırmaz. Onu içinde yaşadığı çevresiyle, yaşam koşulları, beslenme alışkanlıkları, fiziksel, zihinsel ve ruhsal tüm özellikleriyle bir bütün olarak ele alır ve değerlendirir. Kişinin tüm yönlerden sağlıklı, kendisiyle ve çevresiyle barışık yaşayabilmesi için çalışır. Temel uygulama nedeni diğer tamamlayıcı ve doğal yöntemlerde olduğu gibi tedaviden ziyade hastalıklardan koruyucu ve güçlendirici olmasıdır. Aromaterapi uzmanı, hastalıklara neden olabilecek dengesizliklerin önceden gelen tüm sinyallerini değerlendirir, ya da bir hastalık var ise yalnızca görünen belirtileri değil, bu belirtilerin altında yatan temel nedenleri araştırır ve bu dengesizlikleri çözmeye çalışır. Bunu yapabilmek için de bize doğanın hediye ettiği uçucu yağları kullanır. Aromaterapist, holistik ilkelere uygun olarak doğal beslenme, çeşitli rahatlama teknikleri, yoga, meditasyon ve diğer egzersizler konusunda da bilgi sahibidir.

Uçucu yağları barındıran aromatik bitkilerin kullanımı neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Örneğin, Sümerlerden kalan kil tabletlerde aromatik bazı bitkilerin kullanılışlarından söz edilmektedir. Hipokrat, Galen, İbn-i Sina gibi pek çok ünlü bilgin bitkilerin tıbbi kullanılışlarıyla ilgili değerli çalışmalar yapmışlar ve günümüzdeki çalışmalara temel olmuşlardır. Uçucu yağların kullanımı da çok eskilere uzanmakta:

İbn-i Sina (930-1037) Romalılardan sonra kaybolmaya yüz tutan basit damıtma yönteminde gelişme sağlayarak gölden (Rosa centifolio) gül yağı elde etti. Sonraları Avrupa'ya taşınan bu yöntemle pek çok bitkiden uçucu yağ elde edildi. Bu yağlar genellikle parfüm yapımında kullanılıyordu. Bu arada zamanın bilim adamları da bu güzel kokulu yağların insanı nasıl etkilediklerim araştırıyorlardı. 16.yy do John Gerard, Nicholas Culpeper, Friedrich Hoffman gibi ünlü bilim adamları uçucu yağların özellikleri ve kullanılışlarıyla ilgili önemli temel bilgileri kayıtlara geçirdiler. Modern aromaterapinin babası kabul edilen Fransız Kimyager Renee Gottefosse 1926 da ilk defa terim olarak 'Aromatheropie'yi uçucu yağlarla yapılan tedavileri tanımlamak için kullanmış ve 1928 de aynı isimle araştırmalarını topladığı bir kitap yayınlamıştır.

Uçucu yoğların fizyolojik ve psikolojik etkileri üzerinde günümüze kadar artarak süren çalışmalar yapılmıştır ve günümüzde de bu çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Aromaterapi özelllikle Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da doğal sağlık merkezlerinde, estetik merkezlerinde, kliniklerde ve hastanelerde yaygın olarak uygulanıyor. Bu ülkelerde uzman aromaterapistler yetiştirmek için yüksek standartlarda eğitim verilmekte. Aynı zamanda uçucu yağlar halk tarafından evlerde basit sorunları gidermek ve rahatlama sağlamak amacıyla da kullanılıyor. Bu konuyla ilgili olarak toplumu bilgilendirmek için piyasada pek çok kitap mevcut ve yine aynı amaçla haftalık seminerlerle uçucu yağların evlerde emniyetle nasıl kullanılabileceği uyarılarla birlikte açıklanmaktadır.

UÇUCU YAĞLAR NEDİR ?

Uçucu yağlar çok konsantre, kompleks bir yapıya sahiptirler. Yapıları soya, susam, ayçiçeği gibi bitkisel yağlardan çok farklıdır. Genel olarak içeriklerini onlara tedavi edici değerini kazandıran çeşitli alkoller, esterler, terpenler, aldehitler, kumarinler oluşturur. Bu maddeler uçucu yağlara antiseptik, antispazmodik, analjezik, antivirütik, bakterisid, antitoksik, ekspektoran, tonik, diüretik, sedatif, antidepresan, tansiyon düzenleyici vb. gibi çok çeşitli etkiler kazandırır. Uçucu yağlar elde edildikleri bitkinin tüm özelliklerine sahiptirler. Bitkilerin yaprak, çiçek, kök, gövde gibi farklı kısımlarında bulunurlar. Bitkilerden genel olarak çeşitli damıtma yöntemleriyle elde edilirler. Bu işlem sırasında organik yapılardan da, etkilerinden de birşey kaybetmezler. Ancak elde edildikten sonra iyi koşullarda saklanmaları gerekir, çünkü ısı, ışık, oksijen, gürültü gibi etkenler çabuk bozulmalarına sebep olur.

Bitkilerin taşıdığı uçucu yağ oranı yüzde 10 ile yüzde 0.01 arasında değişir. Örnek olarak, 1 kg gül yağı elde etmek için, ortalama 2000 kg gül yaprağı kullanılmaktadır. Bu da size gerçek uçucu yağların ne kadar kuvvetli ve pahalı olabileceğiyle ilgili bir fikir verebilir. Avrupa ve Amerika'da aromaterapinin gelişmesiyle birlikte doğal olarak uçucu yağ üretimi ve satışları da arttı. Uçucu yağ ticaretini dürüst ve sorumluluk sahibi kişilerin yanısıra, dürüst olmayan kişiler de yapıyor. Piyasada pek çok farklı firmanın 'doğal, saf, organik uçucu yağ' diyerek tanıttığı uçucu yağlara rastlamak mümkün. Ancak bu firmaların sadece yüzde 20-30'u doğruyu söylüyor. Bu yüzden bazı aromaterapi organizasyonları doğru yöntemlerle elde edilmiş, terapütik değeri ve kimyasal yapıları çeşitli testlerle araştırılmış ve belirlenmiş olan uçucu yağları üreten ve satan firmaları belirleyerek bir çatı altında topluyor, ürünlerine sertifika veriyor, aromaterapistler bu sertifikalı ürünleri kullanıyor, halk da bu organizasyonlara bağlı güvenilir firmalardan uçucu yağ almaları konusunda uyarılıyor. Uzun lafın kısası, Türkiye bu konuda henüz adım atıyor, burada da benzer sıkıntılar yaşanacak. Başka maddelerle karıştırılmış, terapütik değeri olmayan ama üstünde 'saf uçucu yağ' yazan ürünler de olacak raflarda, ki şu anda bile benim dolaşıp göz attığım bazı aktarlar ve dükkanlarda rastladığım ürünlerin yüzde 99 u saf olmayan, hatta ne olduğu bile belli olmayan ürünlerle dolu. Siz de üretici ve satıcıların ürünlerinin güvenilirliklerini kanıtlamalarını isteyebilir, bu konuda onları uyarabilirsiniz. Ayrıca onay almamış ve güvenilirlikleri kanıtlanmamış ürünleri almamanız sizin sağlığınız ve aromaterapinin bu ülkedeki geleceği için büyük önem taşımakta. Ülkemizdeki bazı eczacılık fakültelerinde uçucu yağlarla ilgili araştırmalar yapılıyor.

UÇUCU YAĞLAR BİZİ NASIL ETKİLER ?

Uçucu yağlar etkilerini farklı yollarla gösterirler ve değişik yöntemlerle uygulanabilirler:

Uçucu yağlar kolaylıkla havaya karışarak burundaki alfaktör sinir uçları aracılığıyla doğrudan beyni etkileme kapasitesine sahiptir. Bu yolla merkezi sinir sistemi ve limbik sistem üzerinde etki gösterirler. Limbik sistem bizim duygusal davranışlarımızı ve motivasyonel güdülerimizi kontrol eden merkezdir. Uçucu yağların bazı duygularımızı düzenlemesindeki ve psikolojik birtakım sorunlanmızı çözebilmesindeki sır burada yatmaktadır. Bu nedenle uçucu yağlar, aeresol spreylerde (parfüm veya oda spreyi şeklinde), inhalasyon, aroma lambaları ile uygulanarak yoğun stres, huzursuzluk, endişe ve uyku problemleri gibi pek çok sorunun çözülmesine yardımcı olmak için kullanılır. Yine havaya kolaylıkla karışabilmeleri sayesinde solunum sistemindeki bazı sorunları çözmek için kullanılırlar.

Uçucu yağlar ciltten kolaylıkla emilerek lenfatik sistem ve kan dolaşımına karışmak suretiyle tüm vücut sistemleri üzerinde etki gösterirler. Bu yüzden vücuda seyreltilmek suretiyle masaj, banyolar ve kompreslerle uygulanır. Bütün bu yöntemlerin uygulanması sırasında uçucu yağlar az önce anlattığım şekilde havaya karışıp burun aracılığıyla da etki gösterirler.

Uçucu yağların en önemli uygulama yöntemi aromaterapi masajıdır. Bu 'Eselen masaj, ?shiatsu? ve ?nöromuskular? masajlar temel alınarak aromaterapi için geliştirilmiş özel bir yöntemdir. Aromoteropi masajı kişiyi yalnızca fiziksel olarak değil, zihinsel olarak da etkiler. Yağlar masaj sırasında yüzde 1-3 oranında seyreltilmek suretiyle cilde uygulanırlar. Kısa bir zaman içerisinde kan dolaşımına, buradan da bütün vücuda dağılırlar. Masajın en önemli etkilerinden biri masaj sırasında sağlanan fiziksel ve zihnsel rahatlamanın daha sonra da devam etmesidir. Bu derin rahatlamanın ardından kişi enerjisinin yenilendiğini ve güçlendiğini hisseder.

Uçucu yağların aromaterapi masajı ile uygulanması sırasında kişi zihin ile beden arasındaki bağın farkına varır, zihinsel olarak yaşadığı tüm sıkıntıların bedenini nasıl etkilediğini öğrenir. Ayrıca bu masajlarla kan ve lenf dolaşımının uyarılarak düzenlenmesi, vücuttaki toksinlerin atılması, gergin kasların rahatlatılması ve elastikiyetinin korunması, cildin daha sağlıklı hale gelmesi, çeşitli ağrıların giderilmesi, enerji akışının düzenlenmesi ve kişinin duygusal olarak rahatlaması sağlanır. İkinci önemli yöntem aromatik banyolardır. Suyun rahatlatıcı etkisine uçucu yağların etkisi de eklenince, banyolar rahatlatıcı veya sedatif, uyarıcı veya tonik, afrodizyak, ısıtıcı veya serinletici olabilir. Kas ağrıları, cilt problemleri gibi sorunlarda rahatlatıcı ve düzenleyici amaçla kullanılabilirler. Kompresler çeşitli kronik veya akut ağrıları dindirmek için ve inflamasyonu gidermek için uygulanırlar. Romatizmal ağrılar, sırt ve boyun ağrıları, abseler ve kas zedelenmelerinde sıcak veya soğuk olarak uygulanırlar. 60-70 çeşit uçucu yağ aromoterapi organizasyonlarının izniyle uzmanlar tarafından kullanılabilmekte. Bu uçucu yağlar doğru uygulandıklarında kişiye zarar vermezler. Ancak yanlış dozda ve şekilde uygulandıkları takdirde cilt ve mukozayı tahriş edebilir, metabolik faaliyetler ile kan ve lenf dolaşımında düzensizlikler, hormon düzeylerinde değişiklikler, sinir sistemi, karaciğer ve böbreklerde toksik etkiler gösterebilirler. Bunun için aromateropi uzmanı tarafından veya kontrolünde uygulanmaları gerekir.

Yurt dışındaki bazı organizasyonlar:

The Aromatherapy Organisations Council
3 Latimer Close,
Braybrook,
Market Harborough,
Leics. LE16 8LN - İngiltere

National Association for Holistic Aromatherapy
219 Carl Street,
San Francisko,
CA 94117 - ABD

Aromatherapy Trades Council
P.O.Box 38
Essex RM1 2DN - İngiltere

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN