İştahsızlığa ve gaz şişkinliklerine

İngilizce: Anis seed

Fransızca: Anis vert

Yöresel adları: Enison, mesirotu

Drog adı: Anisi fructus /meyve(tohum)

Tentür: Anisum Dl-D2

Kullanılan kısmı: Meyveler

Bileşim: %2-6 civarında eterli uçucu yağ, tamsanethol, sabit yağ, şeker ve albümin.

Yetiştiği Bölge: Memleketin sıcak taraflarında, yalnız kültür olarak yetiştirilir. Asıl bölgesi Akdeniz olarak tahmin ediliyor.

Etkileri: Balgam söktürücü, kramp çözücü, gaz söktürücü, parazitleri öldürücü, aromatik.

Kullanım alanları: Anasonun içerdiği eterli uçucu yağ, onun içten kullamının başlıca dayanağıdır. Karın ağrılarını ve bağırsak koliklerini yatıştırır ve gaz söktürür. Ayrıca, inatçı öksürük eşliğindeki bronşit ve solunum yolları iltihabına karşı kullanılabilir, iştah açıcıdır. Anne sütunu ve adet kanamalarını arttırır, hatta afrodizyak olarak da denenmiştir. Tadı ve kokuşu hoş olmayan bitki karışımlarında her zaman kendine bir yer bulabilir. Anason eterli yağı, doğrudan bitkilere karşı kullanılabilir.

Kullanım şekli: Yarım veya bir tatlı kaşığı tohum havanda biraz ezilir, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak çay, şişkinliğe ve iştahsızlığa karşı, yemeklerde yarım saat önce yudumlanarak içilir. Bebeklerin gaz sancısına ve karın ağrısına karşı başarıyla kullanılabilir. Ama bebek çaylarında dozaj 1:3 oranın-da azaltılmalıdır.

Karışımlar: Gaz şişkinliğine ve iştahsızlığa karşı, rezene ve frenk kimyonu ile karıştırılır.Bronşite karşı ise, öksürükotu veya ebegümeci ile eşit oranda karıştırılabilir. Demleme biçimi ve dozaj yukarıdaki gibidir.

Tentür: İştahsızlığa, gaz şişkinliğine karşı ve yatıştırıcı olarak anason tentürü(D1-D2) günde 2-3 kere, 10-15 damla alınır. Diş çıkaran bebeklerin ishallerine karşı, günde 2-3 kere, 3-4 damla, l yemek kaşığı süte veya ılık suya eklenerek kullanılır.

Uyarı: Çok ender olsa da, deri, solunum yolları ve sindirim sisteminde alerjik tepkiler oluşturabilir. Bilinen başkaca bir yan etkisi yoktur.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN