İZTUZU SAHİLİNDE CARETTA-CARETTA YUVALARINA KORUMA

İztuzu sahilinde tespit edilen 100`ün üstünde Caretta-Caretta yuvası koruma altına alındı. İztuzu sahilinde Caretta yuvalarında bulunan yumurtaların belli bir sıcaklıkta gelişimlerini sağlayabilmeleri için sahil ÖÇK tarafından tatilciler ve Carettalar için mavi bir iple ikiye bölündü.
Ekolojik Araştırmalar Derneği 2. Başkanı Dr. Ali Fuat Canpolat, İztuzu sahilinde Caretta-Caretta türü deniz kaplumbağalarının yuvalarının korunması için Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇK) ile “Deniz Kaplumbağaları Koruma Projesi” hazırlandığını belirtti.
Canpolat, proje çerçevesinde eylül ayı sonuna kadar Hacattepe Üniversitesinden yaklaşık 50 gönüllü öğrencinin gelerek İztuzu sahilinde yuvaların korunması için çalışmalarda bulunacaklarını kaydetti. İztuzu sahilinde şu anda 4 gönüllü öğrencinin bulunduğunu ve öğrencilerin çalışmalara başladıklarını belirten Canpolat, şunları söyledi:
“Caretta-Carettalar ile ilgili olarak bölgede çok ciddi çalışmalar yapacağız. Çünkü biz ekosistemi korumak istiyoruz. Bunun da yolu Caretta-Caretta cinsi deniz kaplumbağalarının korunmasından geçiyor. Öğrencilerimiz de bu konuda özverili çalışıyorlar. Yapılan çalışmalarda tespit edilen yuvaların üzerleri bölgede bulunan tilkilerin zarar vermemesi kafesleme sistemi dediğimiz tel kafesler ile korunmaya alınıyor.
Tel kafeslerin üzeri daha sonra toprak ile örtülüyor. Yuvaların yanlarında üzerlerine yuvanın oluşturuluş tarihi ve saatini belirten yazılı iki ayrı çubuk dikiliyor. Bu da yuvanın yerini bize gösteriyor. Bu yuvalar her gün öğrencilerimiz tarafından kontrol ediliyor.”
Proje kapsamındaki çalışmaların sadece koruma ile sınırlı kalmayacağını anlatan Canpolat, “yuvaların korunması yanında sahile gelen yerli ve yabancı turistlerin bu konuda bilgilenmeleri de önemli. Bu amaçla sahilde ve Dalyan beldesinde standlar açacağız. Burada yaptığımız çalışmalar ve bunları neden yaptığımız hakkında bilgiler vereceğiz. Böylece koruma çalışmalarına yerli ve yabancı turistler de katılmış olacak” dedi.
İztuzu sahilinde Caretta yuvalarında bulunan yumurtaların belli bir sıcaklıkta gelişimlerini sağlayabilmeleri için sahil ÖÇK tarafından tatilciler ve Carettalar için mavi bir iple ikiye bölündü.
Denize yaklaşık 10 metre mesafede oluşturulan hattın sahil kısmında tatilcilerin kumsala oturmalarına ve havlu sermelerine izin veriliyor. Caretta-Caretta yuvalarının bulunduğu diğer tarafta ise yuvalardaki hava sıcaklığının değişmemesi için tatilcilerin oturmasına, havlu sermesine ve şemsiye takmalarına izin verilmiyor.
Bölgede bulunan ÖÇK görevlileri vatandaşları sürekli olarak uyarılarda bulunuyorlar. İztuzu sahiline tatilcilerin girişlerine sabah 08.00 ile akşam saat 20.00`a kadar izin veriliyor. Bu saatler dışında kumsalda görevlilerden başka kimsenin bulunmasına izin verilmiyor.

 

Dalyan Belediye Başkanı Suat Tufan, belde sınırları içinde bulunan ve yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki İztuzu sahilinin, kendilerine göre dünyanın en güzel ikinci sahili olduğunu söyledi.

Suat Tufan, İngiltere`de yayınlanan The Independent gazetesi tarafından İztuzu sahilinin dünyada en iyi 10 kumsal arasında 6. sırada yer almasını doğru bulmadığını belirtti. Suat Tufan, “İztuzu sahili, korumacılığın ön planda tutularak insanlar tarafından kullanılabilen ender sahillerden biridir” dedi.

Caretta-Carettaların yuvalama alanı olan İztuzu sahilinin Dalyan için büyük bir önemi bulunduğunu anlatan Suat Tufan, şunları söyledi:

“İztuzu kumu, denizi ve yaklaşık 5 kilometrelik sahil şeridi ile gerçekten dünyanın en güzel plajlarından biri. İngiltere`de yayınlanan bir gazete tarafından en güzel 10 plaj arasında seçilmek güzel. Ama bize göre İztuzu dünyanın en güzel ikinci sahilidir. Bunun nedeni de korumacılığın ön planda tutulduğu ender sahillerden biri olmasıdır. Burada insanlar ile doğanın verdiği güzelliği paylaşırken, Caretta-Caretta deniz kaplumbağalarına da ev sahipliği yapıyoruz. Bu İztuzu sahili için bir ayrıcalıktır ve bu ayrıcalığı her zaman göz önünde bulundurmak gerekir.”

 

İngiltere`de yayınlanan The Independent gazetesi tarafından en iyi 10 kumsal arasında gösterilen İztuzu sahili yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. İztuzu sahiline gelen tatilciler denizin, güneşin ve kumun keyfini birlikte çıkarıyorlar. İztuzu sahiline her gün çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN