JAPONLARA TÜRK YILINDA ZEYTİNYAĞLI TANITIM

JAPONYA'ya yapılan zeytinyağı ihracatını arttırmak isteyen Egeli ihracatçılar, bu ülkede düzenleyecekleri gala yemeğinde Japonlara zeytinyağlı taze fasulye, ava ve patlıcan salatası ikram edecek. Japonya'da 2003 yılının "Türk Yılı" ilan edilmesinin ardından Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Dışişleri Bakanlığı, bu ülkedeki tanıtım ve ticaret organizasyonlarına ağırlık verdi. Bu kapsamda İstanbul ihracatçı Birlikleri 4- 12 Mart tarihleri arasında Japonya'ya yönelik bir "Gıda Ticaret Heyeti" organize etti. Ayrıca 32 Türk firması 12-14 Mart tarihleri arasında Japonya'nın Makuhari kentinde düzenlenecek olan Japonya'nın en büyük gıda fuarı olan "Foodex 2003 Uluslararası Gıda Fuarı"na da katılacak. Organizasyona İzmir'den de yoğun katılım yaşanırken, 11 Mart Akşamı, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Makuhari Green Tower Oteli'nde "Zeytin ve Zeytinyağı Gala Yemeği" düzenleyecek. Yemekte İstanbul Divan Oteli aşçıbaşı yardımcısı Bülent Karaaslan, konuklara zeytinyağlı bir şov sunacak. Karaaslan konuklara zeytinyağlı kabak yemeği, zeytinyağlı ahtapot karpaçya, zeytinyağlı taze fasulye, zeytinyağlı fava ve zeytinyağlı patlıcan salatası yapacak.

Karaaslan'ın yemekleri yapışını anında izleyen konuklara, yemekler ikram edilirken, nasıl yapıldıkları ve zeytinyağıyla ilgili bilgi de verilecek. ElB Genel Sekreteri Sezmen Alper, mönünün daha çok Batı mutfağı ağırlıklı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Japonya giderek zeytinyağına büyük ilgi gösteren, ithalatı katlanarak artan bir ülke. Ama pazar İtalyan ve İspanyolların elinde. Japonya 2001 yılında 29 bin 316 ton zeytinyağı ithal etmiş. Pazarda İtalyanların payı yüzde 62, İspanyolların ise yüzde 33. Biz ise ancak 357 ton zeytinyağı ihracatına karşılık yüzde 1.2 ile pazarda üçüncüyüz. Arada büyük fark var. Kendimizi tanıtırken, Türk zeytinyağının ucuz ve kalitesiz olduğuna ilişkin imajı tersine çevirmek istiyoruz. Tanıtım noktasında da hep yemek konusunda söz sahibi olan insanları ve büyük alıcıları kendimize hedef seçtik."

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN