JEOPATİK STRES

Gerek bütünsel tıp gerekse ortodoks tıp uzmanlarının çoğu, yerküreden gelen elektromanyetik alanların ve radyasyonların insan sağlığı üzerinde doğrudan negatif etkileri olduğuna inanırlar. Buna jeopatik stres denir ve uykusuzluktan, migren, romatizma ve hatta kansere bile yolaçtığı düşünülür.

Fiziksel ve jeolojik özelliklerin insan sağlığını etkilediği fikri hiç de yeni değildir. Çinliler çok uzun zamandır Feng Shui uygulamaktadır. Feng Shui'nin de özünde yatan anafikir, evler, yollar, kuyular, mobilyalar gibi nesne ve yapıları, yerkürenin doğal enerji akımıyla uyumlu bir şekilde yerleştirebilmektir. Bazı kimseler, İngiltere'deki Stonehenge ve benzeri dikme taşların, civarlarındaki yerleşim merkezlerini jeopatik stres hatlarından korumak için oluşturulduğuna inanırlar.

Jeopatik strese birçok faktörün neden olduğu düşünülür. Bunlar arasında 'ley lines' adı verilen çizgiler sayılabilir. Bu çizgiler, yeraltından su derelerinin geçtiği veya yeraltındaki kuartz kristalleri üzerinde basınç oluşması sonucu küçük elektrik akımlarının yayıldığı doğal enerji hatlarıdır. Demiryolları, yüksek gerilim hatları, büyük binalar ve madenler gibi insan yapısı yapıtların tümü, 'ley lines'ın doğal yapısını bozarak jeopatik strese neden olabilir.

Diğer bir faktör ise, 'güneş lekesi' denilen güneş yüzeyindeki manyetik fırtınalardır. Güneş lekelerinin özellikle faal olduğu devreler yeryüzündeki manyetik alanı bozar. Bu dönemler, dünyada kıtlık ve savaş gibi büyük felaketlerin yer aldığı devrelere rastlamaktadır. Ayrıca güneş lekelerini çoğaldığı dönemlerde dünyada kalp krizlerinin de arttığı bilinmektedir.

Granit gibi bazı mineraller ve kayalar radyoaktif maddeler içerir veya radyoaktif olan rodon gazı yayar ve bunlar akciğer kanseri gibi hastalıklara neden olabilir.

Genelde, jeopatik stresin kentte yaşayanlardan çok kırsal kesimdekileri etkilediği görülmektedir. Buna neden olarak, yerkürenin radyasyonunu emecek daha az beden oluşu gösterilir. Jeopatik stresin binaların içinde, dışardakinden fazla olduğu görülür çünkü bina içlerindeki elektrik kabloları diğer elekromanyetik etkileri de güçlendirmektedir.

Jeopatik stresin en büyük tehlikesi insanın bağışıklık sistemini zayıflatmasıdır. Bu durumda insan kanser, ME, artirit , migren, lösemi veya Aids gibi hastalıklara daha açık olur. Birçok bütüncel tıp uzmanı, jeopatik stresin depresyon, yüksek tansiyon ve alkolizme neden olduğuna inanırlar.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN