KADIKÖY?DEKİ YENİ SANAT SOKAĞINDA 56 TEZGAH VAR

Bundan üç ay önce, Kadıköy Altıyol'dan Bahariye'ye doğru çıkarken soldaki ilk sokağa Sanatçılar Sokağı adı verildi. Sokağın zemin döşemeleri tamamen yenilendi ve 56 tane üstü kapalı, birbirinin aynı ve bir o kadar da modern tezgah yapıldı. Tezgahların hepsi küçük birer dükkan. Sanatçılar Sokağı, Ali Suavi ve Nihal sokaklarını da kapsıyor. Sadece el yapımı ürünlerin satıldığı tezgahlar sabah saat 10.30'dan akşam 20.00'ye kadar açık. Yeri dolayısıyla öğrencilerin uğrak yeri. Çevresinde bolca dersane bulunuyor.

Aslında sokak tezgahlarından alışveriş yapma geleneğinin merkezi Ortaköy'dür. Fakat Ortaköy'de sadece haftasonları izin alabilen tezgah sahipleri biraz dertlilerdi.

35 MİLYONA PORTRENİZİ YAPTIRIN

Sokağa girer girmez gözünüze takılan ilk dükkan, tahta eşyalar satılanı. Burada küçük maketler, süs eşyaları, el dokuması çiçekli, böcekli halılar var. Ama sokağın büyük bir bölümünü gümüşçüler kaplıyor. Gümüş takılar da el yapımı elbette. Özellikle sedef, kehribar, kristalden yapılmış yüzükler, kolyeler tezgahlardan sarkıyor. Hemen yandaki tezgahta bir kadın evinde özenerek ördüğü rengarenk atkı, bere ve şalları sergiliyor ama bunların yanına Shakira kemeri de koymayı ihmal etmemiş. Başka bir yerde ise başörtülü bir teyze çiçek resimleri çizip, boyadığı örtüleri satıyor.

Osman Çelikkıran'ın gemi maketlerini haftasonu Ortaköy'de dolaşanlar bilir. Çelikkıran'ın midye kabuklarından yaptığı küçük maketler artık Kadıköy'de de var. Başka bir yerde yine deniz temalı bir tezgah var. Sahibi işletmeci fakat deniz kabuklularından masa lambası, süs eşyaları yapmayı kendine meslek edinmiş.

Sanatçılar Sokağı'nda, Paris Montmartre'daki gibi 50x70 cm boyutlarında siyah beyaz ya da renkli portrenizi yaptırabiliyorsunuz. Nasıl olur, benzetebilirler mi acaba diye düşünmeyin, önceden yapılmış örnekler kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıracak. Hem fiyatı da çok uygun, 35 milyon.

Sokakta dolaşırken gözünüze farklı bir tezgah çarpıyor. Bir dövmeci! Sonuçta dövme de bir el sanatı. Sınırsız motif arasından bir şey beğenirseniz, hemen orada ya da Acıbadem'deki dükkanlarında yaptırabiliyorsunuz. Geçici dövme seçeneğiniz de var.

Kadıköy'de üç ay önce hizmete giren Sanatçılar Sokağı, başta öğrenciler olmak

üzere herkesin uğrak yeri. Toplam 56 tezgahın bulunduğu sokakta sadece el yapımı ürünler satılıyor. Mumdan gümüşe, gemi maketinden atkı ve berelere kadar her şey uygun fiyatlı ve el emeği göz nuru. Üstelik portrenizi yapan ressamlar ve dövmeciler de var.

SOKAKTA FİYATLAR NASIL?

El örmesi bere takım: 10 milyon.

Tek bere 2 milyon 500 bin.

Sedef, kehribar, kristal kolyeler: 5-10 milyon arası.

Gümüş kolyeler: 5-10 milyon arası.

Shakira Kemeri: 13 milyon.

El örme şal: 12 milyon 500 bin.

Deniz kabuğu masa lambaları ve süsleri: 2-60 milyon arası.

Masa örtüleri: 30-50 milyon arası.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN