KADININ YAŞ HARİTASI

ABD St. Luke's Hastanesi uzmanları, kadınların her on yaşta bir, ne tür sorunlarla karşılaşabileceğini belirledi ve tavsiyelerde bulundu. Buna göre kilo sorunu 30'unda başlıyor, menopoz 40'ında, 50'sinde tansiyonla mücadele ediyorsunuz, 60'ınızda ciddi ciddi yaşlılıkla...

30?LU YAŞLAR

Metabolizma naz yapıyor

Cilt: Hücreler artık eskisi kadar hızlı üremez. Cilt donuklaşır, çizgiler başlar. Yüzünüzü tahıl bazlı ürünlerle temizleyip arındırın. Güneşten koruyan kremleri kullanmaya başlayın.

Kalp ve akciğer: Damarlar ve ciğerler elastikiyetini kaybeder. Sigara içmeyin, hafif hafif spor yapın, yürüyün, bisiklete binin.

Vücut şekli: Bu yaşlarda kadınlar yarım ile 2 kilo arasında kilo alır, çünkü metabolizma 20 yaşından sonra her 10 senede yüzde 2 oranında yavaşlar. Yağlı yemeklere veda zamanı geldi.

Göğüs sağlığı: Dünyada her 9 kadından 1'i göğüs kanserine yakalanıyor. 35'inizden itibaren mamogram çektiririn ve kesinlikle alkolü azaltın.

40?LI YAŞLAR

Menopoz yaklaşıyor

Cilt: Renk verici hücreler çoğalır, kanser riski artar. Göz, çene ve boyunda sarkmalar başlar. Güneşin etkisiyle kahverengi noktalar oluşur. Doktor kontrolü yaptırın.

Kalp ve akciğer: Kolesterolünüz tavan yapabilir. Ama az yağlı bir diyet ve sporla, iyi kolesterolünüzü 35, kötü kolesterolünüzü 135 değerleme getirip sağlıklı olabilirsiniz.

Kemikler, kas ve eklemler: Menapoza yaklaşırken kemik erimesi hızı artar, Kalsiyum alın.

Dişler: Çürük ve bakımsız dişleriniz varsa sağlığı unutun, hemen dişçinin yolunu tütün.

Duyular: Koku alma duyunuzda azalma görülebilir, gözlerde fokus kaybı olabilir.

Vücut şekli: İnce belli yıllara veda. Mide, göğüs ve omuz bölgenizde yağlanma başlar. Tek çare dengeli beslenme ve spor.

50?Lİ YAŞLAR

Yüksek tansiyon sahnede

Cilt: Yağ bezeleri daha az çalıştığından deriniz kurulaşır. Nemlendirmeniz çok önemlidir ama üre, laktik asit içeren kremlerden uzak dürün.

Kalp ve akciğer: Birçok kadın 50'li yaşlarda yüksek tansiyonla tanışır. Tansiyon, kalp ve beyinle kardeş gibidir. Sigara yok, aşırı yemek yok ve günde 2 kadehten fazla alkol yok.

Kas, eklem ve kemikler: Gençliğinizde geçirmiş olduğunuz kazalardan kalma bir takım problemler çıkar. Bu kas ve kemikler özen ister.

Vücut şekli: Yağlanma fazlalaşır. Metabolizmayı hızlandırıcı spor yapın, az yiyin.

60?LI YAŞLAR

Gözler görmez, kulak işitmez

Kemik erimesi: Uzmanlara göre, bir kadın hayatı boyunca yüzde 42 oranında bel kemiğinden mineral kaybeder, bu osteoporoz ve kemik kırılma riskini artırır. Hafif ağırlık çalışın, yürüyüş yapın ve kalsiyum alın.

Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyon zamanla kalp krizi, böbrek yetmezliği ve felç gibi ciddi problemlere yol açar. Kontrol altına alın.

Akciğerler: Akciğer kanseri, göğüs kanseri kadar risk taşıyor. Hala bırakmadıysanız sigarayı hemen bırakın.

Göz sağlığı: Görme bozuklukları bu yaş grubu için normaldir. Katarakt ve göz tansiyonu riski yüksektir. Senelik göz kontrolü yaptırın. Kulaklarınıza da baktırın.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN