KALBİN GERÇEK DOSTU BALIK!

Balık içerdiği koruyucu yağ asidi ile kalp hastalarının sofralarından eksik etmemesi gereken gıdaların başında geliyor. Balıkta herkes için yararlı B, A ve D vitaminlerinden bol miktarda var...

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilimdalı Öğretim Üyesi Yrd. Dç. Dr. Gürcan Kısakol, içerdiği koruyucu yağ asidi ile balığın kalp hastaları için önemli bir besin olduğunu söyledi.

Kısakol, A balığın kalp hastaları için kırmızı ve beyaz etten daha yararlı olduğunu ifade etti.

Bol miktarda B, A ve D vitamini bulunan balığın her yaşta insan için çok besleyici olduğunu dile getiren Kısakol, şunları kaydetti:

'Balıkta doymamış yağ asitleri fazla. İçerdiği koruyucu yağ asidi ile balık, kalp hastalarının tercih etmesi gereken bir gıda. Bu özelliği ile tam bir kalp dostu. Balık üstelik kolesterol açısından da fakir bir et. Bu açıdan kırmızı ve beyaz etten daha sağlıklı olan balık, sağlıklı bir kalp için düzenli olarak tüketilmelidir.''

Balıktan istenen faydanın sağlanabilmesi için pişirilmesine de dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Kısakol, ''Balığı ızgarada ya da fırında pişirmek daha sağlıklı. Yağda kızartıldığı zaman kolesterol ve yağ oranı artıyor. Avantajını kaybediyor'' dedi.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN