KALORİ YAKMAK İÇİN DÖVÜŞÜN

Kilo vermek, kalori yakmak, selülitsiz fit bir vücuda sahip olmak hangi kadının hayali değildir ki? Bu uğurda spor salonlarında dökülen ter ve güzellik salonlarında harcanan paralar, bir ülkeyi ekonomik krizden bile kurtarabilir. Yöntemler farklı olsa bile hedef hepimiz için aynı: Fazla kilolardan kurtulmak. Şöyle bir geriye dönüp bakacak olursak 80'lerde Jane Fonda ile aerobic yaptık. 90'lar step yıllarıydı. 2000'de yoga ile bedenlerimize hükmetmeye başladık. 21. yüzyıl ise hem kendimizi koruyup hem de formda kalacağımız Uzakdoğu yakın dövüş sporlarının dönemi ve tıpkı "Charlie'nin Melekleri" gibi zarif bedenlerle kaya kadar sert olmayı öğrenmenin vakti.

 

Aikido, kick box, taekwondo, ving chun, kendo gibi sporlarla sadece vücutlarımızı değil öz güvenlerimizi de tazeliyoruz. Christy Turlington, Madonna, Jeniffer Aniston, Janiffer Lopez gibi milenyumun yıldızları da bu sporlarla kalori harcamayı tercih ediyor artık. Üstelik kullanılan koruyucu malzemeler sayesinde herhangi bir kazaya kurban gitmek de neredeyse imkansız. Eldivenler, başlıklar, dizlikler ve tekmelikler darbe almadan ve yaralanmadan dövüşmeyi sağlıyor. Yani kimse, gözünde açan mor çiçekler yüzünden kendini eve kapamak zorunda kalmıyor. Peki neden elimizin hamuru ile tekmeler, yumruklar savurmayı tercih eder olduk? Sebeplerden ilkini basit bir örnekle açıklamak mümkün. Bir saatlik bir kick box dersi, 400 kalori tüketmeyi sağlıyor. Özellikle de diet yapan bir kadının günlük harcaması gereken kalorinin 1200 dolaylannda olduğu göz önüne alındığında oldukça iyi bir oran. Tabii bununla bitmiyor.

 

Yoga ile başlayan Uzakdoğu felsefesine yakınlığımız, yakın dövüş sanatları ile farklı bir boyut kazanıyor. Kasları geliştirerek güçlü ve sağlıklı bedenlere sahip olmanın yanı sıra temelinde ruhu ve zihni geliştirmeyi; ikisi arasındaki uyumu yakalamayı barındıran dövüş sanatları, farklı bir meditasyon yöntemi olarak da görülüyor. Yani bir taşla bir kaç kuş! Güzel bir vücuda sahip olmanın yanı sıra işin felsefi boyutuyla ilgilenenlerin sayısı da azımsanmayacak ölçüde. Bir diğer önemli sebep ise günümüzde kadınların kendilerini korumaya daha çok ihtiyaç duymaları. Özellikle son yıllarda artan gasp ve şiddet olaylarına karşı bir çözüm yolu arayışında olan kadınlar, dövüş sporlarını tercih ediyor. Hatta kendo ve ving chun dersleri veren eğitmen konumundaki kadınlara bile rastlamak mümkün.

 

Giderek bir trend halini alan bu sporlar, kadınların hayatlarının önemli bir parçası olma yolunda çünkü öğrencilerden, yöneticilere kadar bir çok genç kadın, seçtikleri yakın dövüş sanatını öğrenerek yaşam biçimlerini değiştirme eğiliminde. Hemfikir oldukları nokta ise kendilerine duydukları güvenin artması. Bu dikkat çekici ortak payda, gerektiğinde kendilerini koruyabilecekleri inancı ile besleniyor. Film endüstrisi de bu ilgiyi körükleyen bir etken elbet. Önce hepimiz "Matrix" filmindeki "Trinity" gibi bir vücuda sahip olup, uçan tekmeler atmaya özendik. Ardından "Kaplan ve Ejderha" filmindeki zarif kadınların muhteşem dövüş koreografileri ile de hevesimiz iyice arttı. Spor salonları ise bu talebin fazlasıyla farkında. Hilside City Club, Coliseum Fitness Center, The Marmara Gym, Planet Health Club, Enka Spor Kulübü gibi bir çok salonda en az bir yakın dövüş sanatının öğretildiği dersler veriliyor. Hafta içi saatlerde çalışmayan kadınları, akşam saatleri ve hafta sonları ise çalışan kadınları hedefleyen alternatifli dersler mevcut. Eğer gerçekten bir Uzakdoğu yakın dövüş sporunu öğrenmek istiyorsanız kendinize uygun bir zaman dilimini mutlaka bulabilirsiniz.

 

Özellikle kadınların tercih ettiği bir kaç branşı hayatınızda yeni bir dönem başlatabilmeniz için araştırdık.

 

VING CHUN

300 yıl önce Çin'in ünlü manastırı Shaolm'de yaşayan Yim Ving Chun isimli bir rahibe tarafından geliştirilmiş bir savunma sistemi. Bu sistemin amacı, kişisel ve toplumsal güvenliği artırmak.Günümüzde yeni bir konsept ve anlam kazandırılan Ving Chun, her yaştan ve her kesimden insan tarafından kolayca yapılabilecek bir spor. Sistemin temel yapısında fiziksel güç ön planda değil ve özel akrobasi hareketleri içermiyor. Asıl olan tehlike anında rakibin gücünü yönlendirmek ve bu gücü rakibe karşı kullanmak. Bu teori, vücudu değişik basınçlara karşı programlayan ve korunma zamanını kısa süreye indiren özel metot çalışmaları sayesinde pratiğe dönüştürülüyor. Ayrıca mükemmele ulaşmış hız ve refleks programları var. Bunlar sayesinde Ving Chun savunma anlayışı olarak aktif ve dinamik bir görüntü çiziyor. Bu iki temel prensip ise Ving Chun'u diğer Uzakdoğu sporlarından ayırıyor. Ving Chun'da toplumsal dayanışma ve birliktelik bu prensibin çerçevesini oluşturuyor. Daha iyi anlaşılabilmesi için yaşamak ve etkilerini hissetmek gerekiyor. Bu etkileri ruhen ve bedenen hisseden kişi kendini, yaşamın getirdiği zorluklara karşı hazır ve güvende görüyor.

Run Sport Center: (0212) 542 80 67

 

KICK BOX

Kick Box, Tayland kökenli, ABD çıkışlı bir Uzakdoğu dövüş sanatı. Tekme boksu olarak dilimize çevirebileceğimiz Kick Box, dövüş sporu olmasının yanı sıra kişiye özgüven duygusu kazandırıyor. Ayrıca bedensel ve zihinsel olarak güçlenmeyi ve rahatlamayı da beraberinde getiriyor. 20 dakikalık ısınma hareketleriyle başlanan antremanlar, yumruk ve tekme destekli olarak gölge boksu şeklinde çalışılıyor. Bütün çalışmalar 2 dakika üzerinden 5 raund olarak yapılıyor. Ardından hocanın tuttuğu minderlere yumruk ve tekme atılarak teknik çalışmalar yapılıyor. Direk, kroşe ve aparkat olarak adlandırılan yumrukların dışında frond kick, side ki ek, spin back kick gibi bir çok tekme çeşidi de bulunmakta. Maksimum kaloriyi en çabuk şekilde yakmak için en uygun sporlardan biri. Planet Health Club:(0212) 257 26 36

Hillside City Club:(0212) 257 78 22

 

AIKIDO

Aikido, kişinin kendini koruması için bir takım fiziksel egzersizlerin olduğu bir Japon savunma sanatı. Kelime anlamı ise ruhsal uyum yolu. Ai, uyum; ki, ruh; do ise yol demek. Kişinin kendini fiziksel ve ruhsal olarak geliştirmesi için uygulanan yöntemlerden biri. Savunma teknikleri bir amaç değil bir araç olarak kullanılıyor. Aikido'yu diğerlerinden ayıran en önemli özellik teknikleri uygularken fiziksel güç kullanmıyor olmak. Burada rakibin size saldırmak için kullandığı güçle bütünleşerek o gücü rakibe karşı kullanabiliyorsunuz. Bu yüzden diğer Uzakdoğu savunma sanatlarına göre bayanların ve daha güçsüz kişilerin tercih ettiği bir spor. Hem uygularken kuvvet kullanmak gerekmiyor, hem de işin içinde kuvvet olmayınca şiddet de olmuyor. Bu da görsel bir zarafet getiriyor. Aikido'nun strateji zihniyetini günlük hayatta da kullanmak mümkün. Teknik düzeyde siyah kemerden öncesi ve sonrası diye iki ana gruba ayrılıyor Siyah kemerden önceki düzey çıraklık dönemi ve kendi içinde 5 basamağı bulunuyor. Siyah kemerden sonrası ise ustalık dönemi diye tanımlanıyor. Bu da 10 basamaktan oluşuyor.

The Marmara Gym: (0212) 251 46 96

Coliseum Fitness Center: (0216) 485 00 36

TAEKWONDO

600'lü yıllarda Kore'de kendini koruma yöntemi olarak ortaya çıkan Taekwondo, savunma ve saldırıda, el ve ayakların en yüksek kabiliyette bir silah gibi kullanılması sanatı. Taekwondo, kendini savunma ve spor konularını kapsıyor. Vücudun ruhla birlikte huzurunu amaç edinen taekwondo'nun felsefesi insanı, dürüst harekete ve meşru savunmaya yöneltmek olarak açıklanıyor. Ruhunda, terbiye, doğruluk, sebat, kendine güven ve dövüşkenlik barındıran taekwondo, eskiler tarafından aklın dövüş sanatı olarak tarif ediliyor.

Enka Spor Kulübü: (0212) 276 50 84

 

KENDO

Kendo, kılıcın yolu ya da Japon eskrimi olarak da biliniyor. Ken, kılıç; do ise yol anlamına geliyor. Bougu denen bir zırh giyilerek yapılıyor. Bu zırh, kafayı, bilekleri, elleri, gövdeyi ve vücudun alt kısmım dizlere kadar koruyor. Shinai denen bambu kılıç kullanılıyor. Feodal Japonya döneminde başladığı söylenen Kendo modern halini 18. yy'da almış. Bambu kılıç ve bougu kimsenin birbirine zarar vermeden dövüşebilmesi ve antreman yapılabilmesi için yine aynı yüzyılda Japonlar tarafından geliştirilmiş. 2. Dünya Savaşı'na kadar kullanılan bir savaş tekniği olan Kendo kılıcı etkin olarak kullanmayı öğretiyor. Eskiden samurayların savaşlarda kullandığı bir savaş tekniği ve felsefi bir yanı da var. Günümüzde en popüler ve geleneksel savaş sanatlarından biri. Japonya'da liselerde seçmeli ders olarak veriliyor. Yaklaşık 20 milyon Japon Kendo ile uğraşıyor. Dünyada ise bu sayı 16 milyon civarında. Vücudun bütün kaslarını çalıştıran Kendo en az vücut kadar kafayı kullanmayı da öğretiyor. Fiziksel olduğu kadar ruhsal ve zihinsel olarak da geliştiriyor.

Kuzey Yıldızı: (0212) 252 67 16

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN