KAN VE KANIN ÖYKÜSÜ

Kan, yapay olarak üretilemeyen ve kaynağı sadece insan olan bir sıvıdır. İnsan`da hayatı ve sağlığı kan sağlar.

Kan, hayat için gerekli olan oksijeni, suyu ve gıda maddelerini vücudun tüm hücrelerine taşır. Oksijeni akciğerlerden hücrelere götürürken hücrelerde oluşan karbondioksitin akciğerlere gidip temizlenmesini de kan gerçekleştirir. Kan, mide ve bağırsakta emilen yiyecek maddelerinin tüm vücuda dağılmasını, kullanılmayan artıkların dışarı atılmasını temin eder. Kan, aynı zamanda hücrelerin su gereksinimni de karşılar; kasların çalışması ile ortaya çıkan ısıyı dağıtır. İçindeki beyaz hücreler (Lökosit) mikroplara karşı vücudun direncini yaratır.

Özetle, kansız hayat olmaz. KAN HAYATTIR.

 

NE KADAR KANIMIZ VAR?

Yetişkin bir insanda ortalama 5 litre (12-14 torba) kan vardır.

 

KAN NAKLİ ve BÖLÜMLERİ

İnsandan insana kan alınıp verilmesine, "Kan Nakli" denir. Bu yüzyılın başlarında kan gruplarının öğrenilmesi kan nakli uygulamasını mümkün kılmıştır.

Kan nakli, günümüzde hastalıklarda, ameliyatlarda, kazalarda, yaralanmalarda nice canlar kurtaran, nice insana yeniden hayatını kazandıran çok önemli bir olgu halini almıştır.

Bu durumda, BAĞIŞLANACAK BİR ŞİŞE KAN BİR HAYAT KURTARIR.

Mikroskopta kan, bir sıvı içinde yüzen çeşitli hücreler halinde görünür. Bunlar, kırmızı hücreler (eritrosit), beyaz hücreler (lökosit) ve trombosit denilen hücrelerdir. Kanın bu bölümü %45 oranındadır. Geri kalan %55`lik bölümü "Plasma" denilen kısmıdır. Plasmanın %90`ı sudur.

 

KAN GRUPLARI

Başlıca 4 kan grubu vardır. Bunlar (A), (B), (AB) ve (0)`dır. Bunlara ek olarak, bazı alt gruplar da vardır. Ayrıca kanda Rh faktörleri de bulunmaktadır.

Bunlar (Rh pozitif) ve (Rh negatif) olarak adlandırılırlar. Kan naklinde verilecek kanın ve alacak insanın kanının gruplarının bilinmesi çok önemlidir. Yanlış kan verilmesi ölüme dahi yol açabilir.

Bazı durumlarda (0) grubu kan, (A), (B) ve (AB) gruplarına verebilir. Bu bakımdan (0) grubuna "genel kan verici" denilir. (AB) grubu ise her gruptan kan alabileceği için "genel kan alıcı" olarak adlandırılır.

 

KAN VERMENİN YARARLARI

Kan vermenin hiçbir zararı ya da tehlikesi olmadığı gibi, tam aksine insan sağlığına yararı vardır.

18-65 yaş arası sağlıklı her insan, 3 ayda bir kan verebilir. Vücutta 300-400 ml. kan eksikliğinde bünye bunu kapatmak için derhal çalışmaya başlar. Kemik iliği, kana döktüğü hücrelerin sayısını artırır. Bir yandan taze kan organlara oksijen taşınmasını kolaylaştırır. Kişi canlılık kazanır.

KAN VEREN kendi sağlığına hizmet ederken, çok daha önemlisi HAYAT KURTARIR.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN