KAOSHIKII DANSI

Sanskirt dilinde müzik kelimesinin karşılığı samgiita'dır. Gerçekte, samgiita kelimesi, dans, ezgi ve sözle söylenen şarkı üçlüsünün birlikteliğidir. Buna göre gerçek müzik folk müziklerinde olduğu gibi, melodinin, şarkı sözlerinin ve dansın bir araya gelmiş halidir.

Dans müzikte birincil derecede yer tutar, insan hayatında faydası büyüktür. İnsanlık tarihinde ilk dans eğitiminin, dünyanın kültür öncüsü olarak tanımlanan Sada Shiva tarafından verildiği bilinir. Günümüzden 7000 yıl öncesine gidildiğinde, Tandava özelikle erkeklerin yaptığı bir dans iken, Sada Shiva'nın eşi Parvatii'nin öğrettiği Lalita Marmik dansına herkes katılabiliyordu. Ancak özellikle kadınlar için düşünülmüş ve kadın fizyolojisine faydalı olabilecek bir dans yoktu. Kaoshikii dansı, Ananda Marganın kurucusu, öğretileri ile milyonlarca insana ilham veren büyük önder filozof Shrii Shrii Amandamurti tarafından oluşturulmuş ve kadın dünyasına armağan edilmiştir. Ancak Kaoshikii her yaştan herkesin kolaylıkla yapabileceği ve fayda görebileceği inceliklere sahiptir.

KAOSHIKII DANSI NEDİR?

Kaoshikii dansı zihni açar ve zihnin gelişmesine yardımcı olur. Makrokozmik (evrensel) zihin ile mikrokozmik (bireysel) zihin arasındaki bağı kurar, bireyin bu yöndeki çabalarına yardımcı olur. Bu içsel köprünün kurulabilmesi için yolu hazırlar. Dans esnasında birey gerçeğe ulaşabileceği yolu bulmaya çabalar. İşte bu çaba, GERÇEĞİ bulmak için verilen bu çaba MİSTİZM'dir. Kaoshikii dansı içsel varlığımızın özüne yöneliktir. Öz zihnin katmanlarının, yani Kosaların en altında gizlidir. Kaoshikii dansı zihnin katmanlarının yani Kosa'ların bir çiçek gibi açılmalarına yardımcı olur.

FAYDALARI NELERDİR?

Kaoshikii ve Tandava dansları hem beden hem de zihin için faydalıdır. Kaoshikii dansı salgı bezlerini düzenli çalıştırır, vücuttaki dokuların yaşam sürelerini uzatır, omurgayı yumuşak ve esnek kılar, hamileliği ve doğumu kolaylaştırır. Düzenli yapıldığında ise özellikle kadınlarda ortaya çıkabilen 22 değişik hastalığı, birey rahatsızlanmadan önce durdurabilir. Böylelikle sağlığı korur. İlk uygulamada, vücut biraz hantal, dans da biraz zor gibi gelebilir. Ancak birkaç uygulama sonucunda kişi içten gelen değişikliği hissedecektir. Ayak bilekleri ve dizlerindeki enerji artacak, omurga esneklik kazanmaya başlayacak, durağanlık azalacaktır. Zihinsel alanda da faaliyet ve açıklık artacak, birey içsel enerjiyi ve yaşam gücünü hissedecektir.

Mistik özellikler taşıyan bu dansı dünyaya hediye etmiş olan büyük bilge Shrii Shrii Anandamurti şöyle demiştir: "...bireyin kendini ifadesinde yardımcı olur. Kadınlar tüm dünyada sessiz ve silik kalmış, ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmüşlerdir. Bu dansı uygularlarsa artık silik ve sönük kalmayacaklardır. Bu özellik dansın gizemi değil, benim amacımdır.?

Kaoshikii yaşlılık dönemlerinde de yapılabilir. Karaciğerin iyi çalışmasından oluşan problemleri, sırt ve bel ağrılarını asidite etme ve adet ile ilgili rahatsızlıkları giderebilme gücü vardır. Şimdi gelin, hep beraber Kaoshikii yapalım...

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN