KAYROPRAKTİK

1895'de Daniel David Palmer (1845-1913) isminde bir 'manyetizma şifacısı' ofisindeki hademeyi sağırlığa karşı tedavi etti. Hademe, Palmer'a yere doğru eğilirken aniden sırtında birşey hissettiğini ve duyma yeteneğini kaybettiğini anlattı. Palmer hademeyi muayene ettiğinde belkemiğindeki bazı küçük kemiklerin hizasının şaştığını keşfetti. Dikkatle yaptığı manipülasyon sonucu hademe duyu hassasını geri kazandı.

Bunun üzerine şifacı Palmer Kayropraktik Okulu'nu kurdu. Bu isim, Yunanca kheir (el) ve praktikos (uygulama) anlamına gelen iki kelimeden türetilmiştir. Palmer'a göre "İskeletin herhangi bir bölümünün yerinden oynaması sinirlere baskı yapabilir. Sinirler ise iletişim kanalları olduğundan, bu baskı onların taşıma kapasitesini eksiltip arttırabileceğinden, sonuçta fazla veya eksik işleve neden olur. Bu bozukluğa da hastalık denir".

Ellerini maharetle kullanan kayropraktik uzmanları, eklem, adele ve özellikle belkemiği rahatsızlıklarını düzeltmeyi amaçlarlar. Belkemiğindeki ağrılar, omuz, kol, kalça ve bacak gibi, bedenin diğer yerlerini de etkiler. Ayrıca bu tip rahatsızlıklar bazen siyatik, lumbago ve disk kayması gibi arazlara da dönüşebilir. İleri durumlarda, bu rahatsızlıklar migren, stres, regl sorunları, astım ve kabızlığa bile yol açabilir.

Bazı bakımlardan, Kayropraktik Osteopati'ye benzer. Örneğin, her iki yöntemde de ilaca veya ameliyata başvurulmaz. Ancak ikisi arasındaki en büyük fark, osteopatların aksine, kayropraktik uzmanlarının röntgen ve konvansiyonel teşhis metodlarını kullanmalarıdır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN