KELAYNAKLARIN SAYISI 90 OLDU

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesindeki üretim istasyonundaki çalışmalar sayesinde kelaynakların sayısı 28 yılda 10 kat arttı

TEK eşli yaşayan, çıplak kafaları ve enselerindeki tüyleriyle komik bir görünümleri olan kelaynakların sayısı 1977'de dokuza düşerek, yok olma noktasına gelmişti. Fakat Birecik'te kurulan Kelaynak Üretme Istasyonu'nda koruma altına alınan kelaynakların sayısı, aradan geçen 28 yılda 10 kat artarak 90'a ulaştı. Kelaynaklar bu yıl 20 yeni yavru yaptı.

Fas'ta yaklaşık 200, Türkiye'de ise 90 kelaynağın bulunduğunu söyleyen yetkiler, göç sırasında Kı-zıldeniz sahiline giden kuşların buralardaki zirai ilaçlamadan dolayı öldüklerini, geçen yıl da Irak'taki savaş nedeniyle zarar gördüklerini belirtiyor. Bu yıl kelaynakların göç için salınmadığını anlatan yetkililer, artışta bunun da etkisi olduğunu ifade ediyor.

1950'lere Birecik'te 1000'den fazla kelaynak bulunuyordu. Ancak zirai ilaçlamalar, doğal beslenme dengesinin bozulması, uzun süren göçler ve soğuk hava sonucu sayıları hızla azaldı.

Ortalama ömürleri 25-30 yıl arasında değişen kelaynakların doğal yiyecekleri arasında çekirge, kurbağa gibi canlılar yer alıyor. Koruma altındaki kelaynaklara ise sabah ve akşam olmak üzere iki defa yem veriliyor. Yemlerinin içinde yağsız 100 gram kıyma, iki kilogram tuzsuz tavuk yemi, bir kilogram beyaz lor peyniri, 10 adet haşlanmış kabuklu yumurta, mevsimine göre rendelenmiş havuç yer alıyor.
 

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN