KELEBEĞİN DERSİ

Sevgili arkadaşlar,

Yıllar önce Taocu ustalarımdan bir tanesinin yolladığı ve benim de çok beğenip Türkçeye çevirerek arkadaşlarıma yolladığım bir dosya, sanırım 6 sene sonra bugün geri döndü. Bakın bu dosyanın son cümleleri nelermiş:

`Bu  mesajı dostlarınıza yollayın ve onlara ne kadar değer verdiğinizi gösterin.  Onu ARKADAŞ olarak kabul ettiğiniz herkese yollayın, hatta bunu size yollayan  arkadaşınıza bile yollayın. Eğer bu mesaj size geri  dönerse, o zaman arkadaş  çemberinizin doğru dostlardan oluştuğuna emin olabilirsiniz.`

O  zamandan bu zamana hayatıma bir çok insan girdi; ve elbette hayatımdan bir çok insan da çıktı. Dosyayı bir kez daha sizlere yolluyorum; bakarsınız bir 6 sene sonra yine bana ulaşır.

Keyif almanız dileğiyle,

Cem Şen (16 Ocak 2006)

Bir Kelebeğin Dersi 

Bir gün kozada küçük bir delik belirdi. Bir adam oturup kelebeğin saatler boyunca bedenini bu kuçük delikten çıkarmak için harcadığı çabayı izledi. Ardından, sanki ilerlemek için çaba harcamaktan vazgeçmiş gibi geldi Ona. Sanki elinden gelen herşeyi yapmış ve artık yapabileceği bir şey kalmamış gibiydi. Böylece adam kelebeğe yardım etmeye karar verdi: eline küçük bir makas alıp kozadaki deliği büyütmeye başladı. Bunun üzerine kelebek kolayca dışarı çıkıverdi. Fakat bedeni kuru ve küçücük, kanatları buruş buruştu.

Adam izlemeye devam etti. Çünkü her an kelebeğin kanatlarının açılıp genişleyeceğini ve bedenini taşıyacak kadar güçleneceğini umuyordu. Ama bunlardan hiç biri olmadı! Kelebek, hayatının geri kalanını kurumuş bir beden ve buruşmuş kanatlarla yerde sürünerek geçirdi. Ne kadar denese de asla uçamadı.

Adamın iyi niyeti ve yardım severliği ile anlayamadığı şey, kozanın kısıtlayıcılığının ve buna karşılık kelebeğin daracık delikten çıkmak için göstermesi gereken çabanın, Tanrı’nın kelebeğin bedenindeki sıvıyı onun kanatlarına göndermek, bu sayede de kozanın kısıtlayıcılığından kurtulduğu anda uçmasını sağlamak için seçtiği yol olduğuydu.

Bazen yaşamda tam olarak ihtiyaç duyduğumuz şey çabalardır. Eğer Tanrı, yaşamda herhangi bir çaba olmadan ilerlememize izin verseydi, o zaman bir anlamda sakat kalırdık. O zaman olabileceğimiz kadar güçlenemezdik. Asla uçamazdık.

Güçlü olmak istedim...
Ve Tanrı beni güçlendirmek için zorluklar yolladı.

Bilgelik istedim...
Ve Tanrı çözmem için sorunlar yolladı.

Başarı istedim...
Ve Tanrı bana çalışmam için zeka ve kas gücü verdi.

Cesaret istedim...
Ve Tanrı bana üstesinden gelmem gereken sorunlar verdi.

Sevgi istedim...
Ve Tanrı bana yardımcı olmam için sorunlu insanlar yolladı.

İyilik istedim..
Ve Tanrı bana fırsatlar yolladı.

“İstediğim hiçbir şeyi elde edemedim...
Ama ihtiyaç duyduğum her şeyi elde ettim.”

Yaşamınızı korkusuzca yaşayın, zorlukların tümüne göğüs gerin ve onların üstesinden gelebileceğinizi açıkça gösterin.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN