KİLO VERDİREN 50 PRATİK ÖNERİ

Çoğu zaman, kilo almamıza neden olan zararlı bazı alışkanlıklarımızın farkında olmayız. Oysa fazla kilolarımızdan kurtulmak ve formda kalmak için öncelikle zararlı alışkanlıklarımızı tanımamız gerekir. Bu durumdan yola çıkarak sizin için uygulaması basit ama yararı büyük olan 50 maddeyi derledik...

1. Öncelikle ayakta atıştırmak yerine oturarak yemek yemeyi tercih edin.

2. Lokmalar arasında 30 saniye kadar ara vermeye çalışın. Yemek sürenizin uzaması doygunluk hissine daha az yiyecekle ulaşmanızı sağlayacaktır.

3. Kesinlikle aç kamına markete ya da alışverişe gitmemelisiniz. Çünkü bu şekilde gördüğünüz her şeyi almak istersiniz ve bu aldıklarınızı da evde tüketirsiniz.

4. Televizyon izlerken ya da kitap okurken bir şeyler atıştırmayın. Çünkü bu sırada ne kadar yediğinizi fark etmezsiniz.

5. Her öğünde sadece 1 porsiyon yiyin ve bu kurala mutlaka uyun.

6. Yemekten sonra hemen dişlerinizi fırçalayın. Bu, sizin yemek sonrası abur cubur yemenizi önleyecektir.

7. Buzdolabının önünden her geçtiğinizde ya da mutfağa girdiğinizde, kendinize "Karnım gerçekten aç mı?" sorusunu sorun. Çünkü büyük bir ihtimalle aç değilsinizdir. Ya canınız sıkılıyordur, yapacak bir şey bulamamışsınızdır ya da moraliniz bozuktur.

8. Isırdığınız her lokmanın tadını almaya çalışın. Böylelikle yemekten manevi bir doyum da almış olursunuz.

9. Her gün 5 küçük öğün yiyin. Bu küçük öğünler büyük açlıklar yaşamanızı önler.

10. O öğünde ne kadar yiyecekseniz yemeği o kadar pişirin. Diğer öğünleri de düşünerek fazla yemek pişirdiğinizde, kendinizi tutamayarak gerektiğinden fazla yiyebilirsiniz.

11. Yürüyen merdivenler ve asansörler yerine merdivenleri tercih edin, hatta bunu bir kural haline getirin.

12. Çekirdekli meyve yiyorsanız (örneğin; erik, kiraz), çekirdeği bir süre ağzınızda tutmaya çalışın. Böylelikle oyalanmış ve daha az yemiş olursunuz.

13. Yürüyüşlerinizi yemekten sonra yapın. Yemekten sonraki ilk 45 dakikada daha fazla kalori yakmanız mümkündür.

14. Açlık hissettiğiniz zamanlarda evden dışarı çıkmaya çalışın. Bu, yemeğe olan ilginizi dağıtacaktır.

15. Yemeğin dozunu fazla kaçırdığınız bir kutlama gününün ertesinde, hemen tartıya çıkmak yerine küçük bir diyet uygulayın. O gün boyunca sadece sebze çorbası ve bitki özlü çaylar içerek, yağsız süt ürünlerini tercih edin.

16. Aperatif olarak bir şeyler içmek istediğinizde sadece domates suyu için. Çünkü domates suyu diğer konsantre içeceklere oranla daha az kalori içerir.

17. Izgara yapacağınız eti yağlamak yerine soslamayı tercih edin.

18. Sebze yemeklerinin üzerine dökeceğiniz sosları yağla değil, suyla hazırlayın.

19. Her öğünden önce yulaflı bir şeyler atıştırın. Bu, açlık hissinizi bastıracağı gibi, sindirim sisteminizi de harekete geçirir.

20. Bir kutu colada 11 tane kesme şekerdeki kadar kalori bulunur. Formunuza dikkat etmek için light ya da diyet içecekleri tercih etmelisiniz.

21. Cips türü abur cuburlar yerine küçük taneli meyvelere yönelin.

22. Her lokmanızı 20 kere çiğneyin. Unutmayın, doygunluk hissi beyninize ancak 15 dakikada ulaşabilir.

23. Öğün saatleri dışında açlık hissettiğinizde, şekersiz bile olsa sakız çiğnemeyin. Çünkü sakız çignemeniz açlık hissinizi güçlendirir.

24. Meyve sularını yarı yarıya maden suyuyla karıştırıp öyle için. Böylelikle aldığınız kalori azalır, kendinizi doymuş ve zinde hissedersiniz.

25. Kendinize vanilyalı, meyve sulu buzlar dondurun. Açlık hissettiğinizde bir buz parçasını emebilirsiniz. 26. Açık büfe davetlere gitmeden önce yağsız, küçük bir yoğurt yiyin. Böylelikle doygunluk hissiniz daha erken harekete geçer.

27. Bir salatalığı dilimleyerek bardağa yerleştirin. Açlık hissettiğinizde ince bir dilim salatalık yemenin size pek bir zararı olmayacaktır. (100 gram salatalık yaklaşık olarak 20 kalori içerir.)

28. Peynir iştah keser, dolayısıyla yemek üstü yerine yemek öncesinde yenmesi faydalıdır.

29. Yatarken kesinlikle ağzınıza şeker atmayın. Çünkü tek bir şeker bile 60 kalori içerir.

30. Bitki özlü çaylar hem sağlığınız hem de tokluk hissi için faydalıdır.

31. Her öğünden önce bir bardak maden suyuna limon sıkıp için. Bu sizi tok tutar ve vücudunuzdaki toksinleri atmanıza yardımcı olur.

32. Canınız sevdiğiniz birşeyi çektiğinde bunu küçük bir porsiyon halinde hazırlayın. Böylelikle fazla yememiş olursunuz.

33. Öğünler arasında birşey yemek istediğinizde size kilo aldırmayacak ve yararlı olacak türden sebze ve meyve yiyebilirsiniz. Örneğin; taze bir havuç, bir dilim karpuz...

34. Vücudunuzu beğendiğiniz dönemlerden bir fotoğrafınızı ya da 'beğendiğiniz bir modelin fotoğrafını mutfağınıza, hatta buzdolabınızın üzerine asın. Bu resim gereksiz şeyler yemek istediğinizde sizi frenleyecektir.

35. Her zaman için küçük tabaklar kullanın. Böylelikle tabağınız size daha dolu görünecektir.

36. Eğer canınız bir dilim pasta ya da çikolata yemek isterse, 20 dakika kadar beklemeye çalışın. Bu süre içinde dikkatiniz dağılabilir ve yemekten vazgeçebilirsiniz.

37. Düzenli olarak aynanın önüne, çıplak geçerek kendinizi izleyin. Kilo vermek için motivasyon yöntemidir.

38. Haftada 3 gün akşam yemeğinizi mümkün olduğu kadar hafif yemeye çalışın.

39. Öğün saatlerinize uymaya çalışın. Öğünlerinizi geçiştirmeniz ya da geciktirmeniz akşam saatlerinde büyük açlık duymanıza neden olabilir. Oysa akşam öğünleri sizin en hafif geçirmeniz gereken öğünlerdir.

40. Akşam özel bir yemeğe çıkacağınız zaman kalorisi az menüler bulabileceğinize inandığınız bir restoranı tercih edin. Örneğin vejetaryen restoranı gibi...

41. Sebzeleri haşladığınız suyu dökmeden muhafaza ederek, sebze suyu olarak içebilirsiniz. Sebze suları çok az kalori içerirler. Buna karşın mineral ve vitamin açısından da oldukça zengindirler.

42. Meyve ve sebze ağırlıklı diyetleri tercih edin. Daha kolay kilo verir, vitamin ve mineral açısından da yoksul kalmamış olursunuz.

43. Et ve balık pişireceğiniz zaman alüminyum folyada firma sürmeyi deneyin. Böylelikle yağ kullanmamış olursunuz.

44. Haftanın 1 gününü meyve günü ilan edin ve o gün sadece elma, ananas ve kivi gibi meyvelerle beslenin.

45. Doğrayarak yediğiniz besinleri mümkün olduğu kadar ince doğrayın. Böylelikle fazla yediğiniz hissine

kapılırsınız.

46. Pirinç, natrium (sıvıyı vücutta tutar) açısından zengin, kalium (sıvıyı vücuttan atar) açısından fakir bir besin maddesidir. Haftanın 1 gününü pirinç günü olarak değerlendirirseniz, 1 kilo kadar kaybettiğinizi görürsünüz. Çünkü pirinç sizi uzun süre tok tutacaktır.

47. Bir hafta süresince yediğiniz her şeyi not edin. Böylelikle aslında hiç de az yemediğinizin farkına varırsınız.

48. Akşamları acıkmamak için öğleden sonra 2 tane katı yumurta yiyin. Bu yumurtalar sizi uzun süre tok tutacaktır.

49. Yemekten önce elma yemek sindirimi kolaylaştırır ve sinirleri yatıştırır.

50. Zayıflamak sizin için keyifli bir hale gelmeli. Bunun için kendinizi motive edecek ödüller bulmalısınız.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN