KİLOLARI HAFİFE ALMAYIN, KENDİNİZİ DAHA İYİ HİSSEDİN...

SAĞLIKLI ve formda olmak, kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacaktır. Eğer kilolarınızla başınız dertteyse zaman geçirmeden diyete başlamalısınız. Diyet, bir yaşam biçimidir ve özünde yeme davranışının dönüştürülmesini amaçlar. Yeni bir beslenme davranışını kabullenmek dışarıdan zor görünebilir. Ama işin içine girdiğinizde sağlıklı ve zinde olmanın tadını yine siz çıkaracaksınız. Diyet yapmak aç kalmak anlamına gelmiyor. Amaç kısa zamanda hızlı ve fazla kilo vermek değil, sağlıklı beslenmeyi öğrenerek yavaş yavaş kilo vermeye çalışmaktadır.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için formunuzu korumaya dikkat etmelisiniz. İşte size basit bir diyet formülü:

1- Öncelikle durumunuzu kabullenin. Çözümün yarısı, sorunu kabullenmektir.

2- Beslenme ahşkanlıklarınızı değiştirmeye karar verin. Çünkü zaten kısa vadeli çözümleri denediniz ve sonuç alamadınız.

3- Diyete başlarken önce yiyeceklerinizdeki yağ miktarını azaltın. Kızartma, kavurma, mayonez, kuruyemiş gibi gıdalardan uzak durun. Yağ ihtiyacınızı öğlen ve akşam yiyeceğiniz salatalarda, sıvı yağ olarak az miktarda alın.

4- Şeker tüketmeyin: Vücudunuz yediğiniz hemen her şeyi nihai ürün olarak glikoza (kan şekerine) dönüştürür. Bu yüzden sofra şekerine ve tatlılara ihtiyacınız yok. Şeker hem zengin bir kalori kaynağıdır hem de insülin dengesini bozarak daha fazia yağ depolamanıza sebep olur.

5- Alkol tüketiminize son verin. Çünkü alkol vücudunuzda direkt yağa dönüşerek kilo almanıza sebep olur. Sosyal ortamlar gereği alkol almanız gerekirse, bir kadeh şarap içerek minimum zararla durumu atlatabilirsiniz.

6- Süt, peynir ve yoğurt tüketin. Ancak yağsız olanları tercih edin. Bu sayede iştahınızı kontrol altında tutacak vitaminleri vücudunuza almış olacaksınız.

7- Günlük et tüketiminiz (tavuk, balık ya da dana etlerinden herhangi biri) 100-150 gram arasında olsun. Daha fazlasının zarardan başka bir etkisi yok.

8- Diyet kurabiye, galeta, grissini gibi ürünlerin normal ekmekten daha fazla kalori içerdiğini unutmayın. Bu ürünlerin az kalorisi olduğunu düşünerek daha fazla tüketir ve kilo alırsınız. Kepekli normal ekmeği tercih edin.

9- Üzerinde "diyet" ya da "light" yazan her ürüne inanmayın. (Light süt ve yoğurtlara güvenebilirsiniz.)

10- Diabetik ürünler normal olanlarla aynı kaloriyi içerirler. Sadece içerdikleri şeker çeşidi şeker hastalarına uygundur. Sakın yemeyin.

11- Haftada iki kez haşlanmış yumurta tüketin. Bu, karaciğerinizin kötü kolesterol üretmesini engeller.

12- Sebze ve meyve vazgeçilmezleriniz olsun.

13- Haftada 3 kez kurubaklagil yemeği yiyin.

14- Öğünlerinizde çeşitliliğe önem verin. Tek gıda rejimleri ya da "karbonhidratla proteini kanştırmayın" türünden saf-satalara kulak asmayın.

15- Bağırsaklarmızın çalışmasında bir yavaşlama hissederseniz, sabah aç karnına içeceğiniz bir bardak sıcak suyun yanında 2-3 adet kuru kayısıyı iyice çiğneyerek tüketin. Hem bağırsaklarınız çalışacak hem de cildinizin güzelleşmesine katkıda bulunacaksınız.

16- Sabah-öğlen arasında 4-6 adet ceviz yiyerek kalp hastalıklardan, iltihabi hastalıklardan korunursunuz. Zihinsel performansınız artar.

17- Su içmeyi sakın ihmal etmeyin. Sihirli bir iksir arıyorsanız, bu sudan başkası olamaz.

18- Diyetinizle ilgili bu prensiplere dikkat ederken unutmamanız gereken bir şey daha var: Hareket etmek. Hareket etmeyi ihmal etmeyin. Egzersiz yapmak için zor, zaman alıcı ve pahalı yöntemleri seçmek zorunda değilsiniz. Her gün asansör yerine merdiven kullanarak ya da her fırsatta yürüyerek kilo kontrolünüze önemli katkıda bulunmuş olursunuz.

Aslında çözüm sandığımızdan daha yakın, hatta avuçlanmızın içinde. Ama biz yumruk yapmışız ve bu çözümü göremiyoruz. Derin bir nefes alın ve şimdi bir kez daha neler yapmanız gerektiğini okuyun. Hemen başlayın; yann sabah değil!

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN