KIRLIAN FOTOĞRAFÇILIĞI

Adını, Rus mühendis Semyon Kirlian ve eşi Valentina'dan alan 'Kirlian Fotoğrafçılığı'nın amacı, insanların zihinsel ve fiziksel rahatsızlıklarını, araz dışavurmadan önce, auralarının resmini çekerek tespit etmektir. Bu fotoğraflardan konulan teşhise göre, uzmanlar gerekli tedavileri önerebilirler.

Asırlar boyu, mistikler, ruhsal şifacılar ve medyumlar, insan-hayvan-bitki ve mineralleri çevreleyen ışınımlar (elektromanyetik alan) olan aura'larla ilgilenmişlerdir. Auranın, o canlının genel sağlık durumunu yansıttığı düşünülür. Yüksek voltajlı doğru akımla çekilen Kirlian fotoğrafları veya elektrofotoğrafçılık, bunun gelişimidir.

Tamir sırasında buluş

Semyon Kirlian, bu buluşunu 1936 yılında bir laboratuvarda makine tamir ederken gerçekleştirmiştir. Makineden çıkan bir kıvılcım kendisine çarpar. Kendine geldiğinde, elektrik ile çıplak eli arasına, ışığa duyarlı bir bir kağıt koyulsa ne olacağını merak eder. Ve şok anında bir fotoğraf çeker. Banyo edildiğinde ortaya çıkan filimde parmak uçlarından çıkmakta olan dantelimsi ışık çizgileri görüntüler. Bundan sonra, karı-koca Kirlianlar kendi laboratuvarlarını kurup 40 yıl boyunca bu esrarengiz fotoğrafları çekmeye başlarlar.

Yaprak deneyi

Başlangıçta, iki yaprak alırlar; yapraklardan biri hastalıklı, diğeri sağlıklıdır. Hiçbir elektrik kaynağı kullanmadan, bu iki yaprağı elektik plakaları arasına koyup yüksek voltaj verirler. Banyo edildiğinde, sağlıklı yaprağın etrafında canlı, hastalıklı yaprakta ise zayıf bir aura olduğu görülür.

Bir başka deneyde, bir kısmı kesilerek çıkartılmış bir yaprak resmedilir. Burada da, yaprağın olmayan kısmının film üzerinde uçuk bir şekilde görüldüğü tespit edilir. Bu 'hayalet yaprak' olgusu, kol veya bacağı kesilmiş olup, olmayan, hayalet uzvunda kaşınma veya acı duyduğunu söyleyen insanların deneyimlerine benzetilir.

Semyon Kirlian bir seferinde de doktorlar ve bilim adamlarının bir toplantısında kendi elinin fotoğrafını çeker. Elinin etrafında çok uçuk ve zayıf auranın varlığı kendisini telaşlandırır. Akabinde, eşinin elinin fotoğrafını çeker. Onun aurası net, canlı ve renkli çıkar. Bu deneyden birkaç saat sonra, Semyon Kirlian grip hastalığıyla yatar, ancak eşine bir şey olmaz.

Bu deneyden, insanlarda hastalıkların belirmeden çok önce tespit edilebileceği sonucuna varılır. Böylelikle koruyucu önlemler alınmasına fırsat tanınabilir.

Kirlianlar deneylerine sessiz bir şekilde devam ederler. Ancak 1960'ların başında buluşları yayınlanır. Artık Rus ve Amerikalı taraftarları -kanserin bu yöntemle önceden tesbiti gibi- büyük iddialarda bulunmaya başlamışlardır. Eleştirenler ise terleme, elin plaka üzerindeki basıncı vb. gibi değişken faktörlerin fotoğrafları etkileyebildiğini iddia ederler.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN