KIŞ İÇİN TAVSİYELER

Kış ayları fizyolojimizde değişikliklerin meydana geldiği, özellikle de üst solunum yollarının bakteri ve virüslere karşı en hassas olduğu dönemdir. Bol ılık ve sıcak sıvı tüketimi, solunum yollarını nemlendiren bitki çayları, soğuk algınlığına karşı az miktarda baharat kullanmak bu dönemi sağlıklı ve rahat geçirmek için yararlı olacaktır.

İş aylarında artan stres ve güneş ışığının azalma sonucu bedenimizin bazı maddelere ve vitaminlere ihtiyacı artar. Fizyolojimizde bir değişiklik meydana gelir. Bu mevsimde özellikle üst solunum yollarının bazı bakteri ve virüslere hassasiyeti artar. Bu dönemlerde vücudumuz bakteri ve virüslere dayanıksız hale gelir. O zaman hasta olmayı beklemeden bazı kurallara dikkat etmek ve bazı bitkisel takviyeleri almak gerekir. Kış aylarında mutlaka bol ılık ve sıcak sıvı almak, ayrıca solunum yollarını nemlendiren, başta ıhlamur olmak üzere ısırgan, nane, kuşburnu gibi çayları da bolca içmek yararlıdır. Bedenin soğuk algınlığına karşı direncini artıran zencefil gibi baharatları az miktarda tüketmekte yararlıdır. Soğuk algınlığına karşı pek çok değişik preparat mevcuttur. Bunlardan en önemlilerine değinelim:

1- Echinacea: Echinacea preparatları Ester C ile beraber kullanılırsa daha iyi sonuç alınır.

2- Ester C: Normal olarak c vitaminin yarı ömrü 4-6 saat civarındadır. Dolayısı ile etkili c vitamini düzeyi sağlayabilmek için, her 4-6 saatte bir doz alınması lazımdır. Fakat böyle yüksek dozda alınınca, asit etkisi artar ve vücuda zararlı olabilir. Bu nedenle c vitaminin daha etkili şekli olan, ester molekülüne bağlanmış c vitamini alınması uygun olur. Bu türevin yarılanma ömrü ortalama 12 saattir. Son zamanlarda "zamanla salınan" etkili c vitamini çıkmıştır. Bu tip preparatlar 24 saat etkili c vitamini düzeyi sağlamaktadır.

3- Kuşburnu Özleri: Genelde içerdikleri antosi yaninler ve antigripal özelliklerinden dolayı doğal bir koruyucudur. Kuşburnu bitkisi Anadolu'da yaygın olarak yetişmektedir. Hazır kapsül şekilleri olduğu gibi çay ve marmelat halinde bulunur. Kuşburnu preparatları söğüt özü "Solix aiba" özüyle kombine edilebilir.

4- Söğüt Kabuğu Özü: Salix aiba ve diğer söğüt türlerinin kabuğundan elde edilen bir ekstredir. Kışın aspirin benzeri ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklerinden faydalanılır. Soğuk algınlığında kırıklığın alınması için yararlıdır.

5- Propolis: Arıların yaptığı balmumunda bulunan mucizevi bir maddedir. Doğal bir antimikrobiyaldir. Yani mikropların üremesini engeller. Eski Mısır piramitlerinde günümüze kadar bozulmadan gelmiş ballara rastlanmaktadır. Propolis hapları mikroorganizmaları sınırlandırarak onların organizma içinde hızla çoğalmasını engeller.

6- Okaliptüs: iyi bir nefes açıcı, solunum yollarınnı kolaylaştırıcı, oksijenasyonu artırıcı sinüzitte ve solunum spazmlarında yardımcıdır.

7- Hidrastis Kökü (Golden Seal): Dokuların kronik veya şiddetli yangısı durumunda, örneğin sinüzit saman nezlesi, alerjiler, gastrit, mide ülseri, kolit, ishal, boğaz ağrısı, damak problemleri, bademcik iltihabı gibi rahatsızlıklarda yangıyı azaltır. Ateş düşürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Zehirli olduğu için dikkatli kullanılmalıdır.

8- Isırgan Otu: Isırgan, doğal bir kan temizleyicidir. Alerjilerde vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için kullanılır. Belli aralarla arada vücudu dinlendirerek kür yapılması yararlıdır.

9- Sarı Kantaron (St John's Wort): Ruhsal çökkünlük bağışıklık sistemini de etkiler. Herhangi bir nedene bağlı olmaksızın sık sık hastalananların bağışıklık sisteminde bir sorun olabilir. Eğer kişinin ruh sağlığında problem olduğunu düşünüyorsak gizli depresyon ve ona bağlı hastalıklar düşünerek, bir dönem sarı kantaron vermek doğrudur. Bazı çalışmalarda sarı kantaron ekstresinin virüslere karşı da olduğu saptanmıştır.

10- Zencefil (Ginger): Zencefil, iyi bir antiseptik, anti enflamatuar ve vücudu soğuk algınlığına karşı koruyan etkili bir doğal maddedir. Tabletleri mevcuttur. Kurutulmuş toz halde yemeklere serpilebilir. Kurutulmuş köklerinden çay demlenebilir. Taze şekilde yenerek tüketilebileceği gibi; dıştan kompres yapılarak da kullanılabilir.

11- Co-Enzim 010: Vücudumuzda doğal olarak varolan bir maddedir ve hücrelerde enerji üretimine yardımcı olur. Kuvvetli bir antioksidan olmakla birlikte bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği de bulunmaktadır. Bu maddenin yüksek tansiyon ve diyabet üzerinde de çok olumlu etkileri olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür.

12- Ginseng (Sibirya): Geleneksel Çin tıbbında 2000 yıldır kullanılan bir bitkidir. Ginseng bünyeyi güçlendirir, cinsel performansı artırır; içindeki etkili maddeler sayesinde, insanların ruhsal ve fiziksel stresle daha iyi başa çıkmalarını sağladığı yapılan araştırmalarda görülmüştür. Sibirya Ginseng'i gıda takviyesi gibi alındığı zaman ise en önemli özelliğinin yaşlanmaya karşı (antiageing) yararlı olabileceği belirtilmektedir. Tabii ki bu doğal preparatların hepsinin birden aynı anda kullanılması yanlıştır. Kişilerin yapısına, yaşına ve cinsiyetine göre 1-2 tanesi beraberce kullanılabilir. Bunun için hekim ve eczacılara danışmanız en doğru yoldur.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN