KIYAMET SIĞINAĞI

Kuzey Kutbuna `Nuh`un Ambarı` inşa ediliyor. Ambarda, nükleer ya da doğal felaket ihtimaline karşı bitki tohumları saklanacak.

Norveç hükümetiyle Dünya Tarım Fonu yetkililerinin, ``Kıyamet Sığınağı`` olarak nitelendirdiği ambar, Kuzey Kutbunun tam ortasında Norveç`e ait Svalbard takımadasında bir dağın içine inşa ediliyor.

Fon tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, bugün temeli atılacak `Nuh`un Bitki Gemisi` olarak adlandırılan ambar, temel gıda maddeleri üretimine imkan veren bitkilerin büyük bir felaket yüzünden yok olmasını önleyecek.

Nükleer savaş, doğal felaketler veya kazalar yüzünden büyük tahribatlar meydana gelebileceği hatırlatılan açıklamada, Kuzey Kutbuna inşa edilecek ambarın, felaketlerin yok edeceği bitkilerin yeniden yetiştirilmesine
imkan sağlayacağı kaydedildi.

Ambar, tohumları gerçekten koruyabilmek amacıyla daima buzla kaplı toprak tabakasının altında, dağın içinde inşa edilecek, zırhlı kapılar ve bir metre kalınlığındaki beton duvarlarla kuşatılacak.

Dondurularak saklanacak tohumlar, bu sayede yüzlerce, hatta binlerce yıl bozulmadan kalabilecek.

Ambar, gelecek yılın Eylül ayında hizmete girecek. Ambarda dünyanın dört bir köşesinden toplanan 3 milyon çeşit tohum muhafaza edilecek.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN