KIZILAY ve KIZILHAÇ yerine KIZIL KRİSTAL

Kızılhaç ile Kızılay amblemlerinin dini ögeler içerdiği eleştirisinin ardından bütün federasyonların Kızıl Kristal adında tek çatı altında toplanması için resmi çağrı yapıldı.

İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy Rey, Cenova konferansında, Kızılay ve Kızılhaç figürleri yerine Kızıl Kristal figürünün benimsenmesi için çağrıda bulundu. Calmy Rey oturum başkanı olarak yaptığı konuşmasında, ";Bütün milli, siyasi ve dini simgelerden uzak ek bir amblemin kabülü, savaş alanındaki askeri ve sivil tıbbi görevlilerin korunmasına yardımcı olacaktır"; diye konuştu.

Teklif edilen yeni düzenlemeye göre, bütün Kızılay ve Kızılhaç federasyonları Kızıl Kristal adı altında tek bir çatıda toplanacak. Ancak dileyen ülkeler kendilerine ait simgeleri Kızıl Kristal figürünün içinde kullanabilecek.

Bu durumda Türkiye, dilediği takdirde Kızılay simgesini, Kızıl Kristal?in içine koyabilecek. Eritre ve Kazakistan gibi karışık ülkelerde de hem Kızılay hem de Kızılhaç figürü Kızıl Kristal içine yerleştirilebilecek.

Osmanlı bayrağından geliyordu

Kızılhaç figürü ilk kez 1863 yılında tarafsızlığın bir göstergesi olarak İsviçre bayrağının renklerinin ters çevrilmesiyle oluşturuldu.

Ancak içinde haç olduğu için bu figürü kullanmak istemeyen Osmanlı, 1876 yılındaki Osmanlı Rus Savaşı?nda sıhhiyeleri koruyabilmek için Osmanlı Bağrağı?nın renklerini ters çevirerek Kızılay figürünü oluşturdu.

İran ilk olarak 1929 yılında Kızıl aslan ve güneş figürünü kullanma izni almasına rağman İslam devriminin ardından İran?da 1979 yılında tekrar Kızılay figürü kullanılmaya başlandı.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN