KOLON KANSERİNE AĞAÇÇİLEĞİ FORMÜLÜ

Ağaççileği olarak da bilinen ahududu bitkisinin sulu ve kokulu, duta benzeyen meyvesinin kolon kanseri tümörlerini önleyebildiği belirlendi. ABD'deki Ohio Eyalet Üniversitesi uzmanları, ağaççileğinin içinde bulunan bazı anti kanserojen bileşimlerin, kolon kanserini önlemede potansiyel etken olabileceğini açıkladı.

Journal of Nutrition and Cancer adlı derginin haberine göre, fareler üzerinde araştırma yapan uzmanlar, dört gruba ayırdıkları deneklere, kolon kanserine yol açan azokymethane (AOM) maddesi aşıladı. Kanserojen madde aşılanan farelerin kolon dokularında, "Aberrant Crypt Foci" (ACF) adı verilen yaraların oluştuğu gözlendi.

ACF'lerin bazılarının öldürücü kanser tümörlerine dönüştüğünü dikkate alan uzmanlar, yüzde 10 oranında ağaççileğiyle beslenen farelerde öldürücü kolon kanseri tümörlerinin yüzde 80 oranında daha az geliştiğini saptadı. Ağaççileği daha az verilen farelerde tümör oluşma oranı yükselirken, ağaççileği verilmeyenlerde bu oluşumun arttığı görüldü.

Ağaççileğini yaban mersini ve çilekle karşılaştıran uzmanlar, ağaççileğinde yaban mersinine göre yüzde 11, çileğe göre ise yüzde 40 oranlarında daha fazla anti kanserojen madde saptadı

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN