KÖPEKLER SANILDIĞINDAN DAHA AKILLI

Bilimadamları köpeklerin sayı sayabildiğini söylüyor ve California Davis Üniversitesi?ndeki araştırmacılar köpeklerin havlarken çıkardıkları ses tonu ve havlama tempoları ile değişik mesajlar verdiğini gördüler.

New Scientist dergisine göre, davranış bilimciler havlamanın yalnızca dikkat çekmek için yapıldığını sanıyordu. Oysa yeni bir araştırmanın sonucu her köpeğin kendine özgü havlama şekli olduğunu ve buna bağlı olarak değişik anlamlar taşıyan mesajlar verdiğini gösterdi.

Sahiplerinden ayrı kalan köpekler tiz sesli tek havlamayı kullanırken, yabancılar yaklaşırken veya kapı çaldığında daha sert havladıkları gözlemlendi. Oyun için havlama ise tiz bir ton ve gelişigüzel aralıklarla oluyor.

Ayrıca köpeklerin belli bir matematik yeteneği ile ödül olarak verilen yiyeceklerde hangi öbekte daha fazla adet olduğunu bildikleri görüldü. New Scientist?e göre, ?sayabilmek için, bir hayvanın her öbekte bulunan objelerin tek bir sayının karşılığı olduğunu ve bir serinin sonuncu sayısının da o serideki toplam objelerin sayısını temsil ettiğini bilmesi gerekir?.

Bu çalışma Brezilya?nın Pontifical Catholic Üniversitesi?nden Robert Young tarafından yapıldı ve 11 kırma köpek üzerinde köpek bisküvileri kullanılarak yapılan deneylerle tespit edildi.

Köpeklere bir miktar bisküvi gösterildi, sonra bisküviler bir perde indirilerek kapatıldı ve bazı bisküviler aynen bırakılırken bazıları da azaltıldı veya ilaveler yapıldı. Bisküvilere ilave veya eksiltme yapıldığında, ellenmemiş bisküvilere nazaran köpeklerin bu öbeklere daha uzun baktığı gözlemlendi. Olasılıkla, köpekler bisküvi sayılarını hesaplamış olduklarından, değiştirilen öbeklerdeki miktarın beklentilerinden farklı olması nedeniyle bunlara uzun uzun bakmaktaydılar.

Dergi, köpeklerin kurtlardan gelme olduğunu, kurtların büyük bir neokorteksi (beynin mantık merkezi) olmasının yanısıra geniş sosyal gruplarda yaşadığını belirtmekte. Araştırmacılar, köpeklerdeki sayı sayabilme yeteneğinin yaşadıkları grup içinde kaç adet dost veya düşman olduğunu hesaplamak için gelişmiş olabileceğini söylüyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN