KRAL ve EŞLERİ

Bir zamanlar, büyük ve güçlü bir ülkeyi yöneten kralın dört eşi varmış. Kral en çok 4.eşini severmiş, bir dediğini iki etmez, her şeyin en güzelini, en iyisini ona verirmiş.

Kral 3.eşini de çok severmiş. Bu güzelliğin bir gün kendisini terk edebileceğinden korktuğu için, onu çok kıskanır, üzerine titrermiş.

2. eşini de severmiş kral. Kendisine karşı her zaman iyi ve sabırlı davranan eşi, kralın ne zaman bir derdi olsa daima onun yanında bulunur, sorunun çözümünde ona destek verirmiş.

Kraliçe olan kralın 1.eşiymiş. Onu en çok seven, karşılık beklemeden seven, sağlığına ve hükümranlığına en büyük katkıyı sağlayan bu eşi olmasına rağmen kral 1.eşini sevmezmiş ve onunla hiç ilgilenmezmiş.

Bir gün kral ölümcül bir hastalığa yakalanmış. yakında öleceğini anladığı ve öldükten sonra yapayanlız kalmaktan çok korktuğu için, eşlerinden hangisinin ölüm yanlızlığını kendisi ile paylaşmak isteyebileceğini öğrenmek istemiş.

En çok sevdiği 4.eşine ölüm yolculuğunda kendine eşlik etmek ister mi diye sorduğunda aldığı yanıt, kalbine bıçak gibi saplanan kısa ve net "mümkün değil" olmuş. Hayatım boyunca seni sevdim, sen benimle birlikte ölmeyi kabul eder misin sorusuna 3.eşi "Hayır, hayat çok güzel. Sen ölünce ben yeniden evleneceğim"diye yanıtlamış. Kral bir kez daha yıkılmış. Her sorunumda her zaman yanımda olan, bana yardım eden sendin, bu sorunumda da bana yardımcı olur musun talebine karşı 2.eşinden; "Bu sorunun için hiç bir şey yapamam. Olsa olsa sana mezarına kadar eşlik eder, güzel bir cenaze töreni yaptırır ve yasını tutarım" karşılığını almış. Büyük bir hayal kırıklığı yaşamakta olan kral 1.eşinin sesi ile irkilmiş: "Nereye gidersen git seninle olurum, seni takip ederim". Ah diye inlemiş kral; "keşke bir şansım daha olsaydı.... "

Yaşamda hepimiz dört eşliyiz. 4.eşimiz vucudumuz. Onun güzel görünmesi için ne kadar zaman, kaynak ve çaba harcarsak harcayalım öldüğümüzde bizi terk edecektir.

3. eşimiz sahip olduğumuz servetimiz ve statümüzdür. Ölür ölmez başkalarına yar olacaktır.

2. eş ailemiz ve dostlarımızdır. Tüm sorunlarımızı paylaştığımız bu kişilerin en son yapabilecekleri şey bu dünyadan gözleri yaşlı bizi uğurlamak olacaktır.

1. eş ise ruhumuzdur.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN