KUŞ GRİBİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Kus gribiyle ilgili merak edilenleri ve kus gribinin, insanlarda görülen gripten farkini Memorial Hastanesi Infeksiyon Hastaliklari Bölüm Baskani Uzm.Dr.Servet Alan anlatti.

Kus gribi insandan insana bulasir mi?
Grip hastaligi (influenza) virüsünün A. B ve C olmak üzere üç tipi vardir, influenza A ve B virüsü insanlarda salginlar yapan grip virüsüdür. Influenza A ve B virüsleri antijenlerine göre alt gruplara ayrilirlar. Insanlarda
ve kuslarda infeksiyona yol açan A virüsünün 15 farkli H, 9 farkli N antijeni vardir. Bazi influenza virüsleri insanlarda bazilari ise kuslarda infeksiyona yol açar. Domuzlar ise hem insan hem kus influenza virüslerine
hassas olabilir. Kus gribi bir hayvan hastaligidir ve çok seyrek olarak kuslardan insana bulasir. Insandan insana bulasmasi ise kesin olarak gösterilememistir.

Grip hastaliginin bulgulari nelerdir?
Grip hastaligi kendisini yüksek ates, üsüme-titreme, öksürük, yaygin kas agrilari ve halsizlikle gösterir. Farkli bir hastalik olan soguk alginliginda ise, gözlerde yasarma, burun akintisi, aksirma gibi bulgular daha baskin iken, hastanin genel durumu daha iyi, ates, halsizlik gibi bulgulari daha hafiftir. Grip ve kus gribinin bulgulari benzerdir, fakat kus gribi çok daha agir seyreder.

Grip hastaligi tanisi için güvenilir yöntemler var midir?
Grip hastaligi tanisi ve grip türlerinin ayirimi için hem hizli sonuç veren, hem de güvenilir testler mevcuttur.

Gripten nasil korunabilinir?
Grip solunum salgilari ile bulasir. Öksürme, aksirma sirasinda agiz ve burun mendille kapatilmalidir. Hasta kisilerle tokalastiktan sonra göz, burun veya agza dokunmak bulasmaya neden olabilir. Ellerin gereginde ve sik
sik yikanmasi grip de dahil olmak üzere pek çok hastaliktan korunmaya yardimci olur.

Grip asilari kus gribine karsi da etkili olabilir mi?
Gripten korunmanin en etkin yolu asidir. Her yil infeksiyona neden olan grip virüsleri bir önceki yildan farkli olabilir. Bu nedenle, tüm Dünyaya yayilmis olan laboratuarlarda grip virüsleri izlenmekte ve elde edilen sonuçlara göre bir sonraki yilin asisinda yer alacak virüs tipleri saptanmaktadir.

Bir önceki yil yapilan asinin koruyuculugu da giderek azalabildigi için her yil asi olmak gereklidir. Fakat, asi tüm grip virüslerinden ve grip benzeri bulgulara neden olan diger viral hastaliklardan korunmayi saglamaz. Su anda kullanimda olan asilar kus gribine karsi etkili degildir. Kus gribi için asi çalismalari sürmektedir.

Grip virüsüne karsi etkili olan ilaçlar kus gribine karsi da etkili midir?
Acil durumlarda, grip tedavisinde kullanilan, grip virüsüne karsi etkili bazi ilaçlari korunma amaci ile kullanmak mümkündür. Soguk alginligi ve gripte atesi düsürmek ve burun akintisi gibi bulgulari azaltmak için kullanilan ilaçlar virüse etkili degildir. Yalnizca hastaligin bulgularini hafifletir. Grip virüsüne etkili bazi ilaçlar kus gribine karsi da etkilidir.

Grip asisi kimlere uygulanmalidir?
Grip asisi; özellikle 65 yasin üzerindeki kisiler, kronik kalp ve akciger hastalan, seker hastalari, kronik böbrek yetmezligi hastalari gibi hastaligin agir seyretmesi mümkün olan kisilere uygulanmalidir. Ayrica, bu kisilere hastaligin bulasmasina neden olabileceklerin de asilanmasi uygundur. 6 ay- 2 yas arasindaki çocuklar, 6 ay-18 yas arasinda olup sürekli aspirin tedavisi kullananlar asilanmalidir. Hamileligin son 6 ayinda olanlar doktorlarina danisarak asilanabilirler.

Grip asisi kimlere uygulanmaz?
6 aydan küçük çocuklara ve ilk üç aydaki hamilelere, agir yumurta alerjisi olanlara, daha önce grip asisi uygulandiginda agir yan etki gelismis olanlara grip asisi uygulanmaz. Atesli hastalarda ates ve genel,
durum düzeldikten sonra uygulanabilir.

Grip virüsü nasil etkisiz hale getirilebilinir?
Grip virüsü çesitli kimyasal dezenfektanlara, deterjanlara (sabuna), alkole, oksijenli suya, iyotlu antiseptiklere ve 75 derecenin üzerinde sicakliga duyarlidir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN