MELEN ÇAYI`NDA RAFTING

Türkiye`de kışın rafting yapılabilecek başlıca parkur Melen Çayı. Melen Çayı`nda rafting sezonu Kasım ortası açılıyor. Debisi düşük bir çay olduğu için yazın raftinge elverişli değil. Dört mevsim rafting yapmak isteyenlerin kışlık adresi. Kasım ayından Mayıs ayı ortasına kadar kullanılıyor.

Parkurun en önemli özelliklerinden biri İstanbul`a 2, Ankara`ya 3 saat mesafede olması. Bu iki büyükşehre yakın olması çaya günübirlik rafting turları düzenlenmesini sağlıyor. Düzce ili Cumayeri ilçesi sınırları içinde
bulunan Melen Çayı`na her haftasonu günübirlik geziler düzenleniyor.

Sabah 07.00-08.00 gibi hareket edilen turlarda, 12 kilometrelik parkur yaklaşık 2 saatte tamamlanıyor. Çok fazla engebenin olmadığı çayda büyüklü küçüklü kaya parçalan, ağaç gövdeleri gibi doğal engellerin aşılması gerekiyor. Zorlu bir parkur olmadığından raft ve kanoların devrilme riski çok az. Bu yüzden kışın rahatlıkla kullanılabiliyor.

İki saatlik nehir macerasından sonra öğle yemeği molası veriliyor. Otobüsler yemek molasının verildiği noktada insanları bekliyor. Yemekten sonra seri dönülüyor. Tur saat -16.00-17.00 gibi bitiyor.

Zorluk derecesi 3 olan parkur, raftingi ilk kez deneyecek olanlar için ideal. Başlamadan önce Dokuzdeğirmen Köyü`ne adını veren antik dokuz değirmenden günümüze ulaşan üç tanesi gezilebiliyor. Bu değirmenlerden biri günümüzde de kullanılmaya devam ediyor. Bu değirmenin hemen yanındaki 960 yıllık kavlan ağacı şaşkınlık uyandırıyor.

Rafting ve Trekking bir arada

Toros Dağları`nın dik yamaçlı, çıkılması neredeyse imkansız kanyonlarının arasından akan Köprülüçay`ın yaklaşık 12-15 kilometrelik kısmında rafting yapılıyor. Oluk Köprü`nün 100 metre alt tarafından başlayan
parkur, acemiler için Beşkonak`ın ilerisindeki Beton Köprü`de bitiyor. Profesyonel sporcular Beton Köprü`den sonraki ilk kanyonda raftinge devam ediyor, ikinci kanyona girilmesi yasak.

Yaz mevsiminde özellikle yabancı turistlerin akınına uğrayan ve Antalya turizminin önemli bir parçası haline gelen Köprülü Kanyon`da rafting için, hem kalabalık olmaması hem de suyun debisi açısından en uygun mevsim Ekim - Kasım ve Nisan – Mayıs ayları. Antalya çevresinden günübirlik turların, İstanbul ve Ankara gibi merkezlerden de tüm hafta sonunu kapsayan turların düzenlendiği Köprülü Kanyon aynı zamanda en ekonomik rafting mekanı. Haftasonu turlarında birinci gün rafting yapılıp, Köprülü Kanyon Milli Parkı`nda kamp kuruluyor. İkinci gün ise üç bin hektarlık park alanında trekking yapılıyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN