MEME KANSERİNDE ALTERNATİF TEDAVİ YAKLAŞIMLARI


Cilt tümörleri hariç tutulursa, Meme kanseri, kadınlarda görülen en yaygın tümördür. Nadiren erkeklerde görülürse de, 30 yaş üzerindeki her kadının korkulu rüyasıdır. Maalesef son yıllarda meme kanseri, artık daha genç yaşlarda görülmeye başlamıştır.

 

Meme kanseri açısından riskli olan gruplar: Yaş, ailesinde kanser (özellikle meme kanseri) olanlar, sigara içimi, alkol, daha önce radyasyona maruz kalanlar (göğüs bölgesinde), menopoza girmiş kadınlar, şişmanlık sayılabilir. Ama en önemlisi kadınlık hormonu olan “östrogen”nin, yaşamdaki seviyesinin seyridir. Kan östrogen seviyesi yüksek olanlarda tümörün nüksü, tedaviye direnç (yanıtsızlık) ve ölüm olasılığı daha yüksektir. Tümör dokusunda östrogen reseptörü pozitif (+) tespit edilenlerde, tedaviye yanıt oranı daha yüksektir.

 

Meme kanseri, tümörün evresine göre tedavi edilir. Ancak, tıbbı otoriteler ve onkologlarca, meme kanserinin standart bir tedavi mütabakatı sağlanamamıştır. Klasik tıbbi tedavilerde ekol farklılıkları vardır. Sadece cerrahide bile, tümör tespit edilmişken, “meme koruyucu” yaklaşımdan, kanser oluşmamış ama, kanser oluşma riski olan memenin tümüyle alınmasına kadar farklılıklar içeren yaklaşımlar mevcuttur.

 

Meme kanserinin klasik tıbbi tedavisi mutlaka “multidisipliner” yani farklı branşların birlikte tedavi planlaması yapması şeklinde olmalıdır. Hangi tedavinin hangi sırada yapılacağına birlikte karar verilmelidir. Her ne kadar bilimsel “metaanaliz” adı verilen çalışmalarda, meme kanserli hastaların sağ kalımında (yaşam süresi) tedavi edilemeyenlerle kıyaslandığında, herhangi bir fark tespit edilememiş ise de, bazı meme kanserli hastalarda klasik tıbbi tedavilerin doğru planlanarak uygulanmasından yanayım.

 

Klasik tıbbi tedavilere ilave olarak, alternatif tedaviler “mutlaka klasik tedavilerden önce başlamalı” ve klasik tedavilerle eş zamanlı olarak sürdürülmelidir.

 

MEME KANSERİNDE ALTERNATİF TEDAVİ METODLARI

 

A) Ozon terapi (oksijen tedavisi)

B) Fitoterapi (Bitkisel Tedavi)

C) Natürel (Doğal) Tedaviler

D) Vitamin-Mineral ve Preparatlar

 

MEME KANSERİNDE ALTERNATİF TEDAVİ, KLASİK TEDAVİLERİ DE BİLEN BİR ONKOLOG GÖZETİMİNE YAPILMALIDIR.

www.kanserim.com

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN