MENOPOZA MAYDANOZ

Doğal Tıp Derneği Başkanı Dr. Ender Saraç, Tempo Dergisi'ne menopozu ??doğal?? biçimde atlatmanın mümkün olduğunu söyledi:

 

??Östrojen açığı, doğal ve bitkisel preparatlarla kapatılabilir. Östrojen hormonu içeren bazı bitkiler ve gıdalar var. Örneğin soyadan elde edilen doğal östrojen (fito östrojen) normal östrojene göre yan etkileri yüzlerce misli daha düşük, kanser riski ise yok denebilecek kadar az. Soyayla beslenen toplumlarda meme kanserine pek rastlanmıyor, menopoz dönemleri de çok rahat atlatılıyor. Soyanın yanı sıra, doğal östrojen içeren bitkisel preparatlar, bitkisel çaylar ve otlar tüketmek yararlı olabiliyor. Bu preparatların yanı sıra, kalsiyum, magnezyum, çinko ve boron alınması gerekiyor. Kalsiyumu artık tek başına önermiyoruz, diğer maddelerle daha etkili oluyor. ??


Östrojen kaynağı bitkiler

 

Maydanoz: Doğal östrojenler içeren maydanoz da menopoz şikáyetlerini gidermek için tercih ediliyor.

 

Adaçayı: Doğal östrojenler içeriyor. Ateş basması, gece terlemeleri gibi menopoz şikayetlerinde etkili.

 

Soya fasulyesi: Soyadan elde edilen ve doğal östrojen olan Isoflavonlar, menopoz şikáyetlerini hafifletiyor, isoflavon preparatı eczanelerde var.

 

Anason: İçinde belli oranda doğal östrojenler ve buna benzer maddeler var. Anason, menopoz sıkıntılarının yanı sıra, uyku bozukluklarına, gaz, kolit, hazımsızlık gibi şikáyetlere karşı da iyi geliyor. 

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN