MERCAN RESİFLERİ İKLİM ARŞİVİ GİBİ

Mainz Üniversitesi bilim adamları Girit adasındaki 8,2 milyon yıllık mercan resiflerinden iklim modelleri için son derece önemli bilgiler edindi. Bilim adamları bu bilgilerden yola çıkarak dünyada hangi olumsuz iklim koşullarının daha fazla yaşanabileceğini hesaplayacak.

Uzmanların ilgilendiği konular dünyanın en fazla ne kadar soğuyabileceği veya ısınabileceğiyle ilgili. Girit?teki mercan resifleri bu araştırma için gayet uygun çünkü ulaşılması çok kolay olduğu için o dönemdeki dünya iklimine bakış imkanını veriyorlar.

Bundan 8,2 milyon yıl önce de günümüzdeki benzer iklim değişimleri yaşanıyordu, diyor araştırmacılar. Öyle ki orta ve uzun vadeli değişimler zaman zaman mercan liflerinin toplu ölümlerine neden oluyordu. Tüm Akdeniz bölgesinde yaşanmış olan ve resif krizi olarak adlandırılan bu dönemler küresel soğumaya işaret etmekte.

Doğal iklim arşivlerinin olumsuz yönüyse eksik olmaları ya da ağaç halkalarında olduğu gibi mutlak iklim ve hava verilerini yansıtmasına dayanıyor.

Oysa mercan ve süngerler bu konuda bir istisnadır. Çünkü iskelet yapıları farklı mevsimleri yansıtır. İskelet kirecindeki oksijen izotop bileşiminin ölçümü gibi kimyasal yöntemlere araştırmacılar şimdi o dönemin su sıcaklıklarını bulmaya çalışacaklar.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN