MİDAS'IN İÇKİSİ HARİKULADE

PHILADELPHIA - Amerikalı arkeologlar, Polatlı'ya yakın Gordion'da (Yassıhöyük), 2 bin 700 yıl önce Frigya Kralı Midas'in cenaze töreninde sunulan ziyafetten arta kalan yemek ve içki kalıntılarını inceleyerek, Orta Anadolu'da o çağa özgü içkiyi yeniden yapmayı başardı.

Pennsylvania Üniversitesi Arkeoloji-Antropoloji Müzesi kazıbilimcileri, 50 yıldır Gordion'da sürdürdükleri kazılarının bir ürünü olarak, mikrokimya uzmanlarının katkılarıyla Midas'ın ''iksirini'' 2 bin 700 yıl sonra yeniden ''damıttılar.''

Üniversitenin arkeoloji kimyageri Patrick McGovern'ın dün İngiliz Reuter ajansına verdiği bilgiye göre, mayalandırılmış üzüm suyu, bal ve sudan yapılan şarap, bazı bitkiler, baharat ve bira karışımıyla elde edilen ''altın rengindeki'' içkinin nasıl bir alkollü içki olabileceği yaklaşık bir yıldır merak ediliyordu. Ve bu içki sonunda laboratuvarda elde edildi. McGovern, ''içki tadıcı bir eksper'' gibi Midas'ın özel şarabını tadınca şunu söyledi: ''Ziyadesiyle içilebilir çıktı...''

 

Büyük İskender'in ''Gordion Kördüğümü'' efsanesiyle de ünlü Anadolu bozkırının bağrındaki tarihi miras üzerine hatırlatmada bulunan McGovern, 2 bin 700 yıllık yemek artıklarının mikrokimya incelemesine tabi tutulması sayesinde o devirde verilen ziyafette, kuzu çevirmenin; şifalı bitkiler, mercimek, zeytinyağı, bal ve şarapla hafif ateşte yeniden pişirildiğini anlattı.

Arkeolog McGovern, modern dünyanın çeşnicibaşı, tad uzmanları, şeflerini, ''Gurme Guruları''nı hayran bırakacak Yassıhöyük'ün tarihsel kalıtını bugün de Pennsylvania müzesinde gerçeğe dönüştürmek için çalıştıklarını anlattı. Efsanede olduğu gibi Midas'ın dokunduğu nesneler altına dönüştürülemese bile, arkeologlar, sabırlı çalışmalarıyla altın değerinde bulgular sağlıyorlar. 1950'den beri süren kazılar sayesinde 1957 yılında Midas'ın ahşap mezar odasında iskeletinin bulunduğu açıklanmıştı.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN