MİDE SUYU İNSANI BOĞAR MI?

GEÇEN günlerde bahsetmiş olduğunuz mide suyunun boğaza çıkması sorunuyla bir gece babam da tanıştı. Söylediğine göre de birkaç dakika nefessiz kalmış, bu mide asidi nefes borusunu tıkayınca. Gittiği bir doktor bunun hiç tehlikeli olmadığını, boğulma ihtimalinin olmadığını söylemiş. Merak ettiğimiz, böyle bir durumda tıkanıklığa nasıl müdahale edilebilir? İlkyardım anlamında neler yapılabilir o anda? Boğulmak mümkün değil mi gerçekten?

Ceylan Yalman

MİDE salgısı, gerçekten de güçlü bir asittir. Buna dayanacak özellikte yaratılmamış dokularda tahriş yaratır. Mide bu özellikte olduğu için etkilenmez ama diğer dokular için zararlı olabilir. Geçen yazımda da bahsettiğim gibi yemek borusu ve boğaz, bu asidin geri kaçmasından en kolay etkilenen organlardır. Babanızın yaşadığı olayı biraz açmak istiyorum. Nefes borusuna yabancı bir cisim kaçtığı zaman, vücudun korunma refleksi başlar. Boğulmayı önlemek için öksürük refleksi devreye girer ve öksürerek bu yabancı maddeyi dışarı atar. Bu açıdan bakıldığında mide asidi nefes borusuna kaçtığında şiddetli öksürük ve bu nedenle nefes alamadığı anlar olursa da boğulma söz konusu değildir. Ancak nefes borusuna her zaman da sadece mide asidi kaçmayabilir. Eğer kişide mide-yemek borusu kapağı yeterince kapanmıyorsa, henüz sindirilmemiş gıdaların da geri

gelmesi ihtimali mevcuttur. Özellikle yemek ile yatma arasında geçen süre kısa ise bu ihtimal artar. Derin uyuyanlar, alkol ya da uyku ilacı kullananlar, nörolojik sorunu olanlarda mide özsuyu ile birlikte gıda maddeleri de nefes borusuna kaçtıysa sorun daha büyük olabilir. Böyle bir durumda çok miktardaki maddenin solunumu engelleyebileceği düşünülürse de bu ihtimal çok kuvvetli değildir. Daha sık rastlanan durum, solunum yoluna kaçan gıda maddeleri ve mide özsuyunun ciğerlere kadar ulaşarak burada tahriş ve iltihaplanma yaratmasıdır. Bu tabloya tıp dilinde aspirasyon pnömonisi adı verilmektedir. Böyle durumları önlemek için yapılması gerekenlerin başında akşam yemeklerini az ve erken saatte yemek ve karyolanın başucunu yükseltmek (yüksek yastık değil) gelmektedir. Alınması gereken diğer önlemler ve tedaviler için hastayı incelemek gerekmektedir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN