MUHTEŞEM İKİLİ: UYKU ve BAKIM

Hayatımızın üçte birini uyuyarak geçiriyoruz. Gece boyunca en yüksek seviyede çalışan hücrelerimiz, vücudun anti-aging sürecini devam ettirmesini sağlıyor. Çalışma planında ise cildi koruyucu kolajen ve elastin lifleri, cildin nem depolarını doldurma ve hücre yenileme süreçleri yer alıyor. Gün içinde ise cildin buna zamanı olmuyor. Yenileme sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanması için zamanlama önem taşıyor. Gece baştan aşağı yenilenme için vücut ortalama 7-8 saate ihtiyaç duyuyor. Uyku dönüşümlü dalgalardan oluşuyor. Her biri farklı uyku derinlikleriyle yaklaşık 90 dakikalık bir devir. Güzellik için en önemli uyku devresi ise derin uyku. Bu sırada stres hormonu kortizol bloke oluyor, vücut ve cilt gerginliğini üzerinden atıyor. Büyüme hormonları, hücre yenilenmesi ve kas oluşumunu paralel olarak harekete geçiriyor.

25 yaşından itibaren cilt gece yardımına gereksinim duyabilir. Cildin bioritmine uygun olarak geliştirilen gece kremleri özel etkili içerikleriyle gece aktiviteleri sırasında cilde efektif bir yarar sağlıyor. En yüksek etki ise bileşiminde retinol bulunan kremlerce sağlanıyor.

A vitamini sayesinde kolajen oluşumunu aktive ediyor, pigment lekeleri ve kırışıklıkların oluşmasını önlüyorlar. Bu arada serbest radikallere de kırmızı kart gösteriyorlar. Çünkü hücrelere zarar veren bu agresif savaşçılar gün içinde değil sabahın ilk saatlerinde oluşuyorlar. Cildin yağ üretimi ise gece yansı derin uyku sırasında en üst seviyeye ulaşıyor. Özellikle kuru yada hassas ciltler buna gerginlik, kızarıklık, kaşıntı yada cilt kepekleriyle reaksiyon gösteriyor. Bu durumda en iyisi cildi kadifemsi ve yumuşak bir görünüme kavuşturan doğal yağlar.

Eğer gece boyunca huzur bulamadıysanız bir bardak kırmızı şarap ya da uyku hapları yerine kokuların yardımına başvurmanız.

Aromalar limbik sistem üzerinde etkilidirler ve vücudun gerginliğini alırlar. İdeal gece yardımcıları ise lavanta, ylang, ylang ya da lotus çiçeğidir.

Esansiyel yağların damlatıldığı ılık banyolar da uyumayı kolaylaştırıyor. Gündüz kullanılmayan geceleri ise yağ hücreleri ve kolajen lifleri arasında depolanan fazla glikoz, vücudun az enerji harcaması dolayısıyla portakal kabuğu görünümü olarak karşımıza çıkıyor.Gece için özel anti selülit ürünleri yüksek kofein ekstreli ve lipo bloke edici içerikleriyle bu oluşumu en aza indirgiyor.

Katiteli bir uyku için....

Gürültü, aşırı sıcak ve aydınlık uykunun düşmanları çünkü uyku hormonu melatonin ancak karanlık olduğun zaman vücut tarafından yeterince üretilebiliyor. Bu yüzden yatak odasında jaluzi ya da kalın perdeler kullanmak veya bir uyku maskesi bulundurmak kaliteli bir uykuda önem taşıyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN