MUTFAKTAKİ 10 DOKTOR

Bilim adamları, ölümcül hastalıklardan korunup uzun ve sağlıklı yaşamanın mutfaktaki 10 yiyecekten geçtiğini açıkladı. Kanserden kalp krizine kadar bir dizi hastalıkla mücadele eden mutfaktaki 10 doktor, Amerikalı uzmanlar tarafından şöyle sıralandı:

BALIK: Kalp krizine karşı iyi geliyor. Somon, alabalık ve ton balığı türleri D vitamini ve Omega-3 yağı ile yüksek tansiyonu düşürüyor.

HAVUÇ: Günde 5 adet havuç kalp krizi riskini üçte iki oranında azaltıyor.Havucun ayrıca gözler için de yararlı olduğu biliniyor.

FASULYE: Şeker hastalığını önlüyor ve vücuttaki ensülin üretimini dengede tutuyor.

SARIMSAK: Soğuk algınlığına karşı savaşıyor. Enfeksiyonlarda mücadele için, günde 2 diş sarımsak yenilmesi büyük fayda sağlıyor. Sarımsak, bakteriyel ve virütik hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı doğal bir antibiyotik görevi yapıyor.

ELMA: Kolon kanserini önlüyor. Beyin ve kemiklerin ihtiyaç duyduğu boron maddesini barındırıyor. Elmadaki balic asit ise boşaltım sistemi için yararlı.

KARNABAHAR: Kanseri kısıtlayan karotenoid maddesi üretiyor. Özellikle çiğ olarak yenilmesi tavsiye ediliyor.

ZEYTİNYAĞI: Yüksek tansiyonu düşürüyor ve vücutta taş oluşmasını önlüyor. Zeytinyağı ayrıca, kötü kolesterol LDL düzeyini azaltıyor, iyi kolesterol HDL?yi ise koruyor ya da artırıyor.

PORTAKAL: C vitamini deposu portakal, hamile kalmayı kolaylaştırıyor, virüsler ve alerji ile mücadele ediyor.

SOYA FASULYESİ: Kemik hastalıklarına karşı, ?birebir? diye niteleniyor ve vücuttaki kemiklerin gücünü koruyor. Yapılan bir araştırma, proteini etten sağlayan kadınların soya fasulyesinden sağlayanlara oranla, günde 50 miligramdan daha fazla kalsiyum kaybettiğini ortaya koydu.

SOĞAN: Kolesterol düzeyini düşürüyor. Böylece, kalp krizi ve kansere karşı önleyici görev üstlenirken, damarları da temizliyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN