MUTLULUK VEREN MEYVE: MUZ

Dünya üzerinde belki de en fazla tüketilen meyvelerden biri olan muzun bu kadar aranmasının sebebi sadece kolay erişilebilen ve kolay tüketilebilen bir meyve olması değildir. Bu tüketimin ardında muzun çok besleyici bir besin kaynağı olması, birçok vitamin, protein, mineral ve aminoasiti içeriyor olması yatmaktadır. Batı Avrupa ülkelerinde sadece tadı ve kokusu için aranan bir meyve konumunda ise de üçüncü dünya ülkelerinde çok önemli bir besin maddesidir. Az gelişmiş ülkelerde çocuklar ihtiyaçları olan proteini muz yiyerek almaktadırlar. Faydaları şunlardır:

Muz kemik gelişimini sağlar, sinir zafiyeti ve yorgunluğu giderir.

Böbrek ve mafsal iltihabında, bağırsak hastalıklarında faydalıdır.

Müzmin kabızlık çekenler fazla yememelidir.

B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum,demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da çok zengindir.

Muzun kalori düzeyi çok yüksek olmasına karşılık hiç kolestrol içermemektedir.

Kalp kaslarını geliştiren sodyum ve potasyum maddeleri içermektedir.

Potasyum terleme sebebiyle kapasitesini yitirmeye başlayan kasları canlandırır ve daha kolay hareket etmelerini sağlar. Muz kolay sindirilir ve içerdiği B1 vitamini sayesinde vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasında etkili olabilir. B1 vitamini sayesinde sinir dokularının normal çalışmasına da etki eder. İçerdiği iyot sayesinde de tiroid guddesinin dengeli çalışmasına yardım eder.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN