MÜZİĞİN İÇSEL DEĞERİ

Daima iki şeyi hatırlayın. Birincisi, insanlar bir şeyden almaya hazır olduklarını alırlar. İkinci olarak müzik, belli tarzda bir zihnin ürünü veya belli bir haldeki zihnin ürünü olduğundan, o zihni yansıtır. Günümüzde müzisyenlerin veya müzikseverlerin bu faktörlerle hiç ilgilenmediğini, hatta bunlardan haberdar bile olmadıklarını görüyorum. Açıklayayım.

Müzik ineklerin süt verimini arttırmak için kullanılmış ve kullanılabilmektedir. Bu, inekler söz konusu olduğunda devreye giren bir faktördür. Başka durumlarda, insanlar söz konusu olduğunda, sadece müziğin birşeyler 'verdiği' duygusu vardır. Bu durumların bazılarında, müzik duygusal gerginliğin boşaltılmasına yarayan bir araç oluşturur. Müziğin oluşum ve gelişim alanında işlev görebilmesi için, bu süreç içindeki değerinin bilinci ile bestelenmesi, uygulanması ve deneyimlenmesi gerekir. Bu da bizi, müzik anlayışının aslında zannedildiğinden çok daha önemli bir olgu olması sualine getirmektedir. Müzik bazen yalnızca duygularla ilişkili bir eğitme ve şartlandırma ögesi olarak kullanılabilir ve kullanılmaktadır. Onu duyan bir kişinin, sosyal alışkanlıklarından ötürü, müzikten aldığını sandığı şey, aslında gerçekten aldığı veya alabileceğinden çok farklı olabilir.

Müzik yalnızca yüksek görüşe sahip, müziğin gerçek özünü kavrayabilecek kapasitede bir zihin tarafından algılanabilir. Bunun gerçekleşmesi için de müzik dinlerken, o kişinin:

· Bu gerçeği bilmesi;

· Nasıl dinleyip anlayacağını bilmesi;

· Zaman ve şartlar istenen gelişime uygunken dinlemesi

gerekir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN